Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati İstihdam, KKM ve İhracat Vurgusuyla Büyüme Hedefini Açıkladı

Bakan Nebati, TBMM Bütçe Sunumu’nda Türkiye ekonomisine dair iyimser açıklamalarda bulundu. KKM hesaplarının da altını çizdi.
Nebati İstihdam, KKM ve İhracat Vurgusuyla Büyüme Hedefini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Bütçe Sunumu’nda yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Yılın ikinci çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 7,6 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi için, “2023 yılında da dengeli görünümünü koruması beklenen ekonomik büyümenin yüzde 5 olması hedeflenmektedir” dedi.

Türkiye’nin yeni iş imkanları oluşturmada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında açık ara ilk sırada yer almayı başardığını söyleyen Nebati, Eylül itibarıyla 31,4 milyon kişiyle tüm zamanların zirvesine ulaşan toplam istihdamın altını çizdi.

Bugün açıklanan verilerse Türkiye’de işsizliğin yeniden artarak çift haneye çıktığını gösterdi. Nebati, Ağustos ayı itibarıyla işsizlik oranı son 8 yılın en düşük seviyelerine gerileyerek yüzde 9,9 olduğunu belirtti.

İhracatın 2022 yılının her ayında rekor kırdığını ve Ekim’de 253 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını anımsattı.

Türkiye’nin 228 ülke ve bölgeye ihracat yapan ve dünya ihracatından aldığı payı yüzde 1’in üzerine çıkaran güçlü bir ekonomi konumunda olduğunu ekledi. Bakan Nebati, konuşmasında  Hazine tarafından desteklenen Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına bugüne kadar yaklaşık 91,6 milyar lira destek ödemesi gerçekleştirildiği bilgisini de verdi. Hazine destekli hesaplarda yenileme oranı ise yüzde 70 civarında.

GCM Yatırım Banner

Kısa süre önce enflasyonu tek haneye indireceklerini söyleyen Nebati, “vatandaşlarımızı, çalışanlarımızı, emeklilerimizi, esnaf ve çiftçilerimizi enflasyona karşı ezdirmemek için gelir ve harcama politikalarını etkin bir şekilde kullanıyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın