Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati İslam Dünyasının Uygulama Modelini Açıkladı

Bakan Nebati, “İslam dünyasında iyi uygulama modeli” olarak tanımladığı katılım finans sektörüne ve Hazine’nin desteğine ilişkin açıklama yaptı.
Nebati İslam Dünyasının Uygulama Modelini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Katılım Finans Kefalet AŞ’nin kuruluş sermayesinin Hazine tarafından karşılanması kararının Cumartesi günü Resmi Gazete’de ilan edilmesinin ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den bugün açıklama geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Nebati, “Kurulacak olan Katılım Finans Kefalet Şirketi’ne, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, Hazine ve Maliye Bakanlığımız olarak yüzde 4 oranında hisse ile iştirak edeceğiz” dedi.

Bakan Nebati Katılım Finans Açıklama
Kaynak: Twitter

Şirketin, katılım finans kuruluşlarının kefalet ihtiyaçlarını gidereceğini söyleyerek, söz konusu kuruluşlar için katılım esaslarına uygun çalışma koşulunun olduğuna dikkat çekti.

Resmi Gazete’de çıkan karara ilişkin hafta sonu Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bu hamlenin katılım bankacılığına işaret ettiğini belirtmişti.

Katılım Bankacılığı Nedir?

İslami bankacılık olarak tanımlanan katılım bankacılığı sistemi, AKP iktidarında daha önce de gündeme getirilmişti.

GCM Yatırım Banner

Faizin tercih edilmediği katılım bankacılığında, mevduat olarak biriken paranın reel ekonomiye aktarılması esas alınır. Bankacılık faaliyetlerinde faizsiz strateji uygulanır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.