Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: IMF ile İlgili Borç İddiaları Gerçek Dışı

Bakan Nebati, IMF’den borç alındığına dair iddialara yanıt verdi. Türkiye IMF’den borç aldı mı? Yanıtı aşağıda;
Nebati: IMF ile İlgili Borç İddiaları Gerçek Dışı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın iddialarına sessiz kalmadı.

Prof. Dr. Bilge Yılmaz, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 6,5 milyar dolar borç aldığını söyledi.

Nebati, Twitter üzerinden iddiaları reddederek tepkisini “Sayın Prof. Dr. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü.” şeklinde dile getirdi.

IMF’nin üye ülkeleri desteklemek amacıyla, SDR (Special Drawing Rights-Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağladığını belirtti. SDR tahsisatlarının, üye olan 190 ülkeye kota payları oranında yapıldığını dile getirdi.

IMF’nin geçtiğimiz yıl; Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları tutarında rezerv imkanı sağladığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ise IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD dolar tahsis ettiğini ifade etti.

Açıklamalarına Twitter platformundan devam eden Nebati, Türkiye ile IMF arasında bu konuda bir anlaşma imzalanmadığını ya da program ilişkisine girilmediğini dile getirdi.

IMF’den sağlanan kaynağın, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynak olduğunu ve Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin iddiaların “gerçek dışı” olduğunu belirtti.

Bakan, son olarak yaptığı paylaşımda “Bu hususlarla ilgili geçmişte de yapılan tezviratlara ilişkin 26 Ağustos 2021’de yapılan Bakanlığımızın basın duyurusu linkini sizin için tekrar bırakıyorum.” dedi.

Söz konusu duyuruda; “Basın yayın organlarında IMF SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığı ve tezvirat yapıldığı görülmektedir.” ifadeleriyle SDR hakkında bilgilere yer verildiği görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.