Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Gıda Enflasyonuyla Mücadelede Yeni Hamleyi Paylaştı

Maliye Bakanı Nebati, yüksek gıda fiyatlarına bulunan yeni çözümü açıkladı. “Gıda enflasyonuyla etkin mücadele” mesajı veren Nebati’nin açıklamaları haberde;
Nebati Gıda Enflasyonuyla Mücadelede Yeni Hamleyi Paylaştı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabı üzerinden gıda enflasyonuyla mücadelede uygulanan hamlelerden bahsetti.

Pandemi döneminde tetiklenen ve Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen küresel sorunların tüm dünyada gıda enflasyonuna sebep olduğunu hatırlatan Nebati, “Ancak bizler, vatandaşımızın maruz kaldığı gıda enflasyonuyla etkin şekilde mücadele etme konusunda kesin kararlıyız” dedi.

Yakın dönemde, Türkiye’nin ev sahipliğinde hayat geçirilen Tahıl Koridoru Anlaşması sayesinde küresel hububat fiyatlarında düşüşe yaşandığını ifade etti.

Petrol fiyatlarında ise özellikle son haftalarda bazı gevşemeler yaşandığını kaydetti. Küresel gelişmelerin yanı sıra ülkemizde bu yıl tarımsal üretimde önemli artışların da meydana geldiğini belirtti.

Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde İndirimli Fiyat Uygulaması Yarın Başlıyor

“Gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında, önemli bir adıma daha imza atıyoruz” diyen Nebati, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde yarından itibaren 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulamasına geçileceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan açıklamaya göre indirim uygulanacak ürünler şöyle sıralandı:

“Makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ay çiçek yağı, zeytin yağı, et, tavuk ürünleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi.”

“Diğer Zincir Marketlerde de Benzer Adımı Bekliyor, Fiyat Takibini Sürdürüyoruz”

Bakan Nebati, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinin 1400’e yakın hizmet noktasında uygulayacağı indirimli fiyat uygulamasının diğer zincir marketlerde de hayata geçilmesini beklediğini paylaştı. Nebati’nin ifadesi şöyle:

“Ülkemizde devletimizin önayak olduğu bu uygulamaya benzer çeşitli uygulamalar, diğer bazı ülkelerde de yakın dönemde perakende zincirlerinin öncülüğünde başlatılmıştır. Vatandaşımızdan yana attığımız bu önemli adımın, ülkemizde faaliyet gösteren diğer zincir marketler tarafından da takip edilerek fiyat etiketlerine olumlu yansımasını bekliyor, fiyat takip sistemimizle gelişmeleri izlemeyi sürdürüyoruz.”

Tüm Aktörlere “Birlikten Berekete” Mesajı Verdi

Nebati, açıklamasında küresel gıda fiyatlarında kademeli bir düşüş yaşandığını söyleyerek;
“Geçtiğimiz Şubat ayında kırdığı rekorun ardından, düşüş trendine girerek Nisan ayında yüzde 0,8; Mayıs ayında 0,6; Haziran ayında 2,3 ve Temmuz ayındaysa yüzde 8,6 düşüş göstermesi söz konusu olmuştur” dedi.

Gıda sektöründe yer alan tüm aktörlerin son dönemde yaşanan olumlu gelişmeleri dikkate alarak ‘birlikten berekete’ anlayışıyla hareket edeceklerine inandıklarının altını çizdi. Sözlerine, “Vatandaşlarımızı gıda enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız” mesajını ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Çorum’da düzenlenen toplu açılış töreninde zincir marketler hakkında açıklamalarda bulunmuş, Tarım Kredi Kooperatifinde indirime gidileceğini duyurmuştu.

Erdoğan, “Piyasaları daha da rahatlatacağız. Bazı zincir marketler de kendilerini buna göre ayarlayacak” şeklinde ifadede bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın