Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Enflasyon Kalıcı Olarak Düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir törende sigortacılık sektörüne ve Türkiye'nin ekonomi politikalarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.
Nebati: Enflasyon Kalıcı Olarak Düşecek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun (DASK) Olağanüstü Yönetim Merkezi Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Zorunlu Deprem Sigortası’na yönelik konuşma yaparken Türkiye’nin ekonomisine dair değerlendirmede bulundu.

Bakan Nebati, Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamının genişletileceğini söyleyerek “Zorunlu Afet Sigortası”na dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaların arttığını belirtti.

“BES’te Biriken Fonlar 385 Milyar Liraya Çıktı”

Sigortacılık sektörüne dair değerlendirmede bulunan Bakan Nebati, sektörün Türkiye ekonomisine yaklaşık 230 trilyon lira tutarında gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 32 katı değerinde teminat sunduğunu kaydetti. Ağustos ayı itibariyle üretilen pirim tutarının 126 milyar liraya ulaştığını söyledi. Bu rakamın 2022 yılı sonunda 200 milyar lira olacağını öngördü.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde  (BES) biriken fonların hacminin 385 milyar liraya çıktığını bildirdi. DASK’ın kuruluşundan bu yana Türkiye genelinde Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sayısının yaklaşık 11 milyona ulaştığını söyledi.

“İstihdam Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek Seviyesinde”

Türkiye’de ekonomide uygulanan politikalara değine Bakan Nebati, bir yıl önce uygulamaya alınan faiz kararlarının çok sert eleştiri aldığını kaydetti. Ancak şimdi diğer ülkelerinde Türkiye’nin politikalarını takdir ettiğini bildirdi. 131 ülkenin politika faizini enflasyonun altında belirlediğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası kuruluşların faiz artırımı bulunan birçok ülkeye yönelik büyüm tahminlerini aşağı yönlü revize ettiğini fakat Türkiye için yukarı yönde revize ettiğini bildirdi. İstihdamın Cumhuriyet tarihinde en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Ayrıca ülkenin altın ve enerji hariç cari dengede iyi seviyelerde olduğunu kaydetti.

“Enflasyon Kalıcı Olarak Düşecek”

Enflasyona yönelik açıklama yapan Nebati, kur korumalı mevduatın (KKM) bütçeye maliyetinin astronomik rakamlara ulaşmadığı ve son zamanlarda azaldığını söyledi.

Spekülatif ve manipülatif bir şekilde yaygara koparanların olduğunu belirterek, “Yakın takibimizdesiniz. Ne zaman ülke toparlansa, sosyal medya üzerinden tetikçiler başlıyor. Ülke içindeki olumlu havayı bir takım manipülatif, spekülatif söylemlerle yıkmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Nebati’nin bu açıklaması geçen günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine “Bir cevap mı?” sorusu oluştu. Borsaya dair değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, kamu bankalarının doları baskılamak için birbirlerine dolar-TL al sat yaptıklarını ve belli aracı kurumlar üzerinden bazı şirketlerin değerinin bilerek şişirildiğini söyledi. “Bay Kemal onları izliyor, Bu işledikleri suçların hesabı sorulacak.” dedi.

Törende konuşmasına devam eden Bakan Nebati, üretim ve ihracat güçlendikçe, makroekonomik ve finansal istikrarı destekleyen sağlam adımlar atıldıkça enflasyonun kalıcı olarak düşeceğini kaydetti. Çok yakın bir zamanda düşüş eğilime gireceğini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın