Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Ekonomiyi Bekleyenleri Anlattı: Allah’ın İzniyle Patlatıyoruz

Cari açığın Hazine’de oluşturduğu delik ve depremin etkileri başta olmak üzere ekonomiye ilişkin endişelere Bakan Nebati’den yanıt geldi.
Nebati Ekonomiyi Bekleyenleri Anlattı: Allah’ın İzniyle Patlatıyoruz
HABER GİRİŞ

AKP’den Mersin milletvekili adayı gösterildikten sonra politik söylemlerine hız veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, seçim gündemi hakkında açıklamalarını sürdürüyor. Güneydoğulu iş insanlarıyla bir araya gelen Nebati, Türkiye ekonomisinin geldiği nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Nebati, Türkiye’nin her alanında yatırımlara ağırlık verildiğini, özel ve kamu sektörlerinde çalışanlar ile emeklilerin gelirlerinin yükseltildiğini söyledi.

Hem bütçe hem de dış borç anlamında Türkiye ekonomisinin elinin güçlü olduğu mesajını şu sözlerle verdi:

“Borçluluğa baktığımızda, dünyada en az borçluluğa sahip ülkelerden birisiyiz. Reel sektör, kamu, hane, bunların tamamında biz Maastricht Kriterleri’nin altındayız. Uluslararası tüm kuruluşlara göre altlardayız ve aynı şekilde bütçemiz de dünyanın en güçlü bütçelerinden bir tanesi.”

Ekonomi için iyimser bir tablo çizen Nebati, Türkiye’nin güçlü bir konumda olduğunu, “Türkiye hem ülkenin gelişmesi, bütçe, altyapı yatırımları açısından hem de borçluluk itibarıyla aslında dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesi” sözleriyle savundu.

GCM Yatırım Banner

“Biz Patlatıyoruz Allah’ın İzniyle”

Seçim öncesi ardı ardına verilen enerji müjdelerinden bahsederek, yerli doğal gaz ve petrolün çıkarıldığını, savunma sanayisinde milli projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

Nebati, “Kendi uçağını, tankını, gemisini üreten bir ülkeyiz. Doğal gazı bulup çıkarabilecek kapasitedeyiz. Altın işlemeyi hızlandırdık, bor madenimiz zaten başlı başına yeter ve Karadeniz’de hidrojen… Karadeniz’de hidrojene hazır olun. Biz patlatıyoruz Allah’ın izniyle” diye ifadede bulundu.

“Depremin Etkilerini Hissettirmedik”

Hazine ve Maliye Bakanı, pandeminin ardından gelen Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı küresel krizlere ek olarak yakın zamanda yaşanan deprem felaketinin etkilerini vatandaşa hissettirmediklerini savundu.

Nebati, “Bu deprem, normal şartlar altında bir ülkeyi 1 yıl boyunca durdurur ama biz işimize devam ettik. Şubat ayının o ilk günlerindeki olumsuz etki artık tamamen gitti. Biz ikinci yarıda toparlanmayı beklerken ilk çeyrekteki etki az, ikinci çeyrekten itibaren toparlanma başladı. Çünkü Türkiye altyapı yatırımlarını bitirmiş bir ülke” diye açıkladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.