Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Duyurdu: Vergi Denetimleri Bir İleri Seviyeye Taşınıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, sektörel ve fonksiyonel uzmanlaşma genelgesinin yürürlüğe koyulduğunu duyurdu. İşte vergilerde yeni sürecin detayları;
Nebati Duyurdu: Vergi Denetimleri Bir İleri Seviyeye Taşınıyor
HABER GİRİŞ

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı ile IMF-Dünya Bankası’nın bahar toplantılarına katılmak için ABD’de bulunan Nebati’den yeni açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergilerle ilgili yeni bir süreç başladığını duyurdu. Haberi Twitter hesabından paylaşan Nebati, Vergi Denetim Kurulu bünyesinde sektörel ve fonksiyonel uzmanlaşma genelgesinin yürürlüğe koyulduğunu bildirdi.

Bunun Vergi Denetim Kurulu bünyesinde 2 yıl önce oluşturulan uzmanlaşma modelini bir ileri seviyeye taşımak amacı taşıdığını belirti.

Oluşturacak bu uzmanlaşma modeli ile mükellef haklarının korunması ve gözetilmesi konusunda duyarlılığın artması, mükellef haklarının azami seviyede gözetilmesi sağlanacak.

Hedefler arasında şeffaf, öngörülebilir ve etkin bir inceleme sürecinin geçirilmesi, inceleme konuları ve sektörler itibarıyla uzmanlaşmanın azami seviyeye ulaşması olduğunu ekledi.

Hazine Bakanı açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

GCM Yatırım Banner

“Bu uzmanlaşma modeli ile verimlilik, etkinlik ve nitelik anlamında hem vergi denetimi açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkacak hem de mükelleflerin vergiye gönüllü uyumu artacaktır. Bakanlık olarak mükelleflerimizin haklarını korumaya, kayıt dışı ekonomi ile etkin mücadeleye yönelik çalışmalarımıza süreklilikle devam edeceğiz.”

Bugün daha önce yaptığı açıklamada ABD’nin önde gelen şirket yöneticileriyle temaslarda bulunduğunu söyleyen Nebati, G20 Yükselen Piyasa Ekonomileri Toplantısı’na da katıldı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın katıldığı toplantı için Bakan Nebati, görüşmede jeopolitik şoklar, yüksek emtia, gıda ve enerji fiyatlarının yanında küresel finansal koşulların ekonomik etkilerin ele alındığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.