Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Deprem Bölgesinde İş Dünyasıyla Buluştu

Hazine Bakanı Nureddin Nebati, deprem bölgesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. "Depremin açtığı yaralar sarılacak" mesajı verdi.
Nebati Deprem Bölgesinde İş Dünyasıyla Buluştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı. Deprem felaketine yönelik çalışmalar ve ekonomiye ilişkin düzenlemeleri açıklayan Nebati, Kredi Garanti Fonu’nun limitinin 100 milyar lira artırılarak 350 milyar liraya yükseltildiğini duyurdu.

Deprem Bölgesi Buluşma
Kaynak: Twitter

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kapsamında 1 milyar liralık ödeme gerçekleştirildiğini, çiftçilere de 3,4 milyar liralık ödemenin yapıldığını söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın felaketin hemen ardından harekete geçtiği fahiş fiyatlara ilişkin şöyle konuştu:

“Milletimizin hemen her ferdi birlik olurken bir kesim fırsatçılık yapmaya tenezzül etmiştir. Bu durum her şeyden evvel bizim geleneklerimize uygun değildir, son derece de yakışıksız bir tavırdır. Bu duruma kesinlikle göz yumacak değiliz.”

Devletin, 44 bin 354 vatandaşın hayatını kaybettiği depremin ilk anından itibaren tüm imkanlarını seferber ettiğini belirten Hazine Bakanı, “AFAD başta olmak üzere kamu ve kuruluşların acil nakitlerini karşılamak için 100 milyar lira kaynak ayırdık” dedi.

GCM Yatırım Banner

AFAD’a 17 milyar lira nakit aktarım gerçekleştirdiklerini, depremden zarar görenlere 10 bin, taşınanlara 15 bin lira yardım sağlandığını anımsattı.

“Depremde yakınlarını kaybedenlere 100 bin lira nakdi yardım sağlıyoruz. Kira yardımı da 3 ila 5 bin lira. Evleri 1 yıl içinde tamamlayarak bakanlık olarak tüm desteği veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesi için mücbir sebep hali ilan ettiklerini de hatırlatan Nebati, mükelleflere yönelik diğer çalışmaları da sıraladı. Nebati, yaraların sarılması, bölgenin ihya ve imarı için tüm güçleriyle çalışmayı sürdüreceklerini ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın