Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Milyarlarca Liralık Fon

Hazine ve Maliye Bakanı, BES'in dünyadaki diğer sistemler arasında devlet olarak sağlanan en cömert teşviklerden biri olduğunu duyurdu. İşte detaylar;
Nebati: Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Milyarlarca Liralık Fon
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Günümüzde bireysel tasarrufların özendirilmesinin tüm ülkelerde de önemli bir rol oynadığını belirtti.

Kişilerin sosyal güvenlik ihtiyacının artmasıyla nüfus ve aile yapısının değişiminin önemli bir hal aldığını vurgulayan Nebati, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin orta vadede kayda değer bir reel getiri imkanı sunduğunu paylaştı.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılarının, tasarruflarını artırarak geleceklerini garanti altına aldığını ileterek, 18 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin bu sayede birikim yapabildiğine işaret etti.

1 Yılda 500 Bin Çocuk ve Genç Sisteme Dahil Edildi

BES’de yapılan yeni düzenlemeleri anımsatan Nebati, düzenlemelerin büyük bir talep gördüğünü ve 1 yılda yaklaşık 500 bin çocuk ve gencin sisteme dahil olduğunu kaydetti. Böylece bir yıl içinde 2 milyar liralık fon birikimine ulaşıldığının bilgisi verildi.

Bakan Nebati, bu yılın Ocak ayında BES’e devlet desteği katkı oranının yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildiğini hatırlattı. Dünyadaki benzer emeklilik sistemleri ile kıyaslandığında, devlet katkısı oranı ile BES’in devlet olarak sağlanan en cömert teşviklerden biri haline geldiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

18 yaş altı çocuklara ve gençlere BES’e giriş imkanı getirildiğini anımsatan Nebati, devlet katkısı oranının artırılması ve sistemin sağladığı reel getiri sonucunda Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ilginin arttığını savundu.

BES Sisteminde Yeni Düzenlemeler ve Teşvikler Yapılacak

17 Ekim 2022 tarihi itibarıyla BES’te yaklaşık 14,3 milyon katılımcıya ve 362 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşıldığının altı çizildi.

BES’in kuruluş amacına da değinen Nebati, gençlerin ve diğer tüm vatandaşların gelecek kaygılarını azaltmak için birikimlerin doğru alanlarda değerlendirilmesini sağladığını belirtti. Ayrıca BES’in güvenilir bir yatırım alanı olduğu vurguladı.

Bakan Nebati açıklamasında, “Önümüzdeki dönemde, sistemde yeni düzenlemeleri ve teşvikleri de hayata geçirerek, ülke olarak birikimlerimizi daha da yüksek seviyelere taşıyacağız.” diyerek çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.