Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: 2022 Yılı Türkiye Bir Yana Dünya Bir Yana Dedirtti

Bakan Nebati, Brüksel’de Türkiye’nin büyüme rakamlarını, tahıl koridorunu ve rezervleri değerlendirdi. İşte detaylar;
Nebati: 2022 Yılı Türkiye Bir Yana Dünya Bir Yana Dedirtti
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Brüksel’de sivil toplum kuruşlarının (STK) önde gelen temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Nebati, 2022’nin dünya bir yana, Türkiye bir yana dedirtecek sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Dünyanın son birkaç yıldır zor bir dönemden geçtiğini belirtti.

Nebati, salgın dönemini hatırlatarak Türkiye’nin bu süreçte olacakları erken tahmin ettiğini, bütün önlemlerle önünü en erken gören ülkelerin başında geldiğini aktardı. Türk sağlık sisteminin ne kadar güçlü ve iyi düzenlenmiş olduğunun görüldüğünü, ilaçlara ve aşılara hızlı bir şekilde erişim sağlandığını ifade etti.

Savaşın adeta bütün her şeyi yeni baştan bozduğunu söyleyerek geçen yıl enerji başta olmak üzere bütün emtia fiyatlarının zirve yaptığını sözlerine ekledi. Otomobil üretiminde ise çip krizinin hala devam ettiğini paylaştı.

Büyüme Rakamları

Bakan, Türkiye’nin enerji ithal eden ülkelerden biri olarak geçen yıl aldığı önlemlerle 2022’de dünyada büyüme rakamları aşağı revize edilirken tahminleri yukarı güncellenen ender ülkelerden olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin yüzde 5 seviyesinde büyüyecek bir ülkeye dönüştüğünü, bu yıl da büyümenin devam ettiğini kaydetti. Dünyada bütçesinden taviz vermeyen bir ülke varsa bunun Türkiye olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Rezervler Yükseldi

Nebati, Türkiye’nin faiz dışı fazla veren bir ülke haline geldiğini aktararak en zor dönemde Merkez Bankası rezervlerinin 111 milyar dolardan 127-128 milyar dolar seviyelerine çıktığına dikkat çekti. Aynı süreçte genel dış borç stokunun 442 milyar dolar seviyesinde kaldığını belirtti.

Geçen yılın dünya bir yana Türkiye bir yana dedirtecek sonuçlar doğurduğunu paylaşarak Avrupa Birliği (AB) yetkililerin toplantılarda Türkiye’nin bunu nasıl başardığını sorduğunu kaydetti.

“Türkiye Krizlere Meydan Okuyor”

Bakan, “Sayın Cumhurbaşkanımız son 20 yılda Türkiye’yi öyle bir noktaya getirdi ki krizlere adeta meydan okuyor. Krizler geliyorsa çözülmek içindir diyen bir Türkiye var. Biz, bu krizleri çözüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon konusuna gerçekçi yaklaşan Nebati, Türkiye’de enflasyonun çok şiddetli hissedildiğini söyleyerek enflasyonun ne kadar sıkıntılı olduğunu bildiklerini vurguladı. Ancak dar gelirli ve sabit gelirlilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak bir güce sahip olduklarını bildirdi.

Tahıl Koridoru

Nebati, tahıl koridorunun önemine vurgu yaparak eğer bu çözümü Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haricinde başka bir ülke ve lideri yapmış olsaydı bugün Nobel Barış Ödülü’ne layık görüleceğini söyledi. Bu kadar önemli bir işi çözdüklerini aktararak 19 milyon tonluk gıdanın insanlığa kavuşturulmasını sağladıklarını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.