Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO’nun 31. Ortağı için Geri Sayım Başladı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin de onayı ile 31'inci üye olarak Finlandiya bayrağının Karargaha çekileceğini duyurdu. Detaylar haberde;
NATO’nun 31. Ortağı için Geri Sayım Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Finlandiya’nın yarın NATO’nun otuz birinci üyesi olarak katılacağını ve ülke bayrağının karargaha çekileceğini duyurdu.

Finlandiya’nın üyeliğini yorumlayan Stoltenberg, bu üyelikle Finlandiya’nın daha güvenli NATO ittifakının ise daha güçlü olacağını savundu.

İsveç’in de daha güvenli olacağına dair görüş bildiren Stoltenberg, geçen sene müttefiklerin Finlandiya ve İsveç için tarihi bir kararla NATO üyesi olmaya davet ettiklerini anımsattı.

Ülkelerin Üyelik için Onay Süreci Haziran’da Başlamıştı

Haziran 2022’de düzenlenen Madrid Zirvesi’nden hemen sonra NATO ülkeleri İsveç ve Finlandiya’nın üyelikleri için onay sürecini başlatmıştı.

Stoltenberg, söz konusu tarihten bu yana NATO’nun modern tarihinde Finlandiya için en hızlı onay sürecinin görüldüğünü bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İsveç’in üyelik sürecini de değerlendiren Stoltenberg, “Ve tüm Müttefikler, İsveç’in üyeliğinin hızla tamamlanması gerektiği konusunda hemfikir.” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg Mart ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu tarafından Finlandiya’nın NATO’ya katılımına ilişkin protokolün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair Kanun Teklifi’nin kabul edilmesinin ardından sosyal medya hesabında şu paylaşımda bulunmuştu;

“TBMM’nin Finlandiya’nın katılımının onaylanmasını tamamlama oylamasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, tüm NATO ailesini daha güçlü ve daha güvenli hale getirecektir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın