Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO: Rusya Küresel Güvenlik için En Önemli Tehdit

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bugün 2022 Yıllık Raporu'nun detaylarını paylaşırken Çin-Rus ilişkilerine de değinerek dikkat çekti. İşte detaylar;
NATO: Rusya Küresel Güvenlik için En Önemli Tehdit
HABER GİRİŞ

Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2022 Yıllık Raporu’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Moskova’yı terörizmden sonra küresel güvenlik için en önemli tehdit olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha az NATO istediğini savunan Stoltenberg, ancak tam tersi olduğunu Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımıyla ittifakın daha güçlü hale geldiğini savundu.

Putin’in Ukrayna İşgali Bir Şoktu

Putin’in Ukrayna işgalinin bir şok olduğunu ancak sürpriz olmadığını öne sürdü. Rusya’nın Ukrayna işgalini saldırgan bir eylem modelinin doruk noktası olarak nitelendirdi.

Rusya’nın 2014’te de Kırım’ı yasa dışı olarak ilhak etmesini anımsatan Stoltenberg, 2014’ten bu yana NATO’nun bir nesildir toplu savunmanın en büyük takviyesini uyguladığını bildirdi.

Stoltenberg yaptığı açıklamada Rus tanklarının Ukrayna’da konuşlandığında NATO’nun hazır olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Saatler içinde Baltık’tan Karadeniz’e kadar savunma planlarımızı devreye soktuk. Önemli bir hava ve deniz varlığına sahip 40 bin askeri NATO komutası altına aldık ve NATO muharebe gruplarının sayısını dörtten sekize çıkardık.”

Savunma Bütçesi 2022 Yılında 350 Milyar Dolar

NATO Müttefiklerinin Ukrayna’ya gelişmiş silah sistemleri ve mühimmat dahil olmak üzere önemli destek sağladığını ifade etti. Müttefiklerin, ittifakı korurken Ukrayna’ya desteğini sürdürmek için savaşta belirleyici mühimmat üretiminde endüstri ile iş birliği yapma sürecinde olduğunu kaydetti.

Avrupa ve Kanada’da art arda sekizince yılını tamamlayan savunma harcamaları bütçesinin 2022’de reel olarak yüzde 2,2 çıktığını ve miktarın 350 milyar dolar fazlaya tekabül ettiğini bildirdi.

Dünyanın şu anda talep ettiği kadar hızlı hareket edilmediğini ileri süren Stoltenberg, “…daha fazlasını yapmamız gerektiği aşikar ve bunu daha hızlı yapmamız gerekiyor.” diyerek dikkat çekti.

Çin Yeni Bir Stratejik Kavram Benimsedi

Stoltenberg, 2022 Madrid Zirvesi’nde Müttefiklerin Rusya’yı terörizmle birlikte güvenlik için en önemli tehdit olarak tanımlayan ve Çin’in İttifak’a yönelik zorluklarını netleştiren yeni bir Stratejik Kavram benimsediğinin altını çizdi.

Allied’in Temmuz ayındaki Vilnius Zirvesi’nde gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) en az yüzde 2’sinin savunmaya yatırılacağı öngördü. Stoltenberg, iddialı yeni bir savunma yatırım taahhüdü üzerinde anlaşmasını beklediğini de söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.