Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Kapısından Geçen Finlandiya’ya Rusya’nın Tepkisi Sürüyor

Finlandiya’nın NATO’yu Rusya’nın sınırına taşıması şimşekleri üzerine çekti. Helsinki’yi mercek altına aldığını duyuran Kremlin’den hazırlıklıyız mesajı geldi.
NATO Kapısından Geçen Finlandiya’ya Rusya’nın Tepkisi Sürüyor
HABER GİRİŞ

Finlandiya’nın bugün itibarıyla NATO’ya katılması Rusya’da tepki çekmeye devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko’nun dün yaptığı konuşmada Rusya’nın, Finlandiya’nın NATO’ya kabulüne kayıtsız kalmayacağını ilan etmesinin ardından dikkat çeken bir başka çıkış da Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi.

NATO’nun yayılmacı politikasını Finlandiya sınırına kadar genişleterek Rus topraklarına daha çok yakınlaşmasının kabul edilir türden bir adım olmayacağı mesajını yineleyen Peskov, Rusya’nın güvenlik endişelerini bir kere daha gündeme taşıdı.

NATO’nun bünyesine Finlandiya’yı da ekleyerek genişlemesinin Kremlin tarafından ulusal çıkarlara aykırı olarak okunduğunu aktararak, gerekli önlemlerin alınacağı sinyalini verdi.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre Peskov, NATO’nun Finlandiya kartını bir nevi kışkırtıcı etken olarak kullanarak var olan gerilimi tırmandırdığını düşünüyor.

Peskov’un konuya ilişkin yorumu ise “NATO’nun genişlemesi, güvenliğimize ve Rusya’nın ulusal çıkarlarına yönelik bir saldırı. Bunu bu şekilde algılıyoruz ve bu durum, bizi güvenliğimizi sağlamak adına taktik ve stratejik karşı önlemler alma mecburiyetinde bırakıyor” oldu.

GCM Yatırım Banner

Finlandiya Mercek Altında

NATO üyesi olan Helsinki hükümetinin attığı adımları yakından takip edeceklerini belirten Peskov, “Finlandiya’da neler olacağını, Kuzey Atlantik bloğunun Finlandiya’nın topraklarını nasıl kullanacağını yani bu ülkeye bize karşı potansiyel tehdit oluşturacak ve sınırlarımıza yakınlaşacak silah ve altyapı yerleştirip yerleştirmeyeceğini yakından izleyeceğiz” dedi.

Kremlin’in bu süre zarfından yalnızca Finlandiya’yı izlemeyeceği, gerekli askeri hamleleri de planlayacağı mesajını vererek, “İnanın, Savunma Bakanlığımız zamanı gelince bu tedbirlerin neler olacağını açıklayacak” şeklinde ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.