Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Genel Sekreteri Açıkladı: “Türkiye’ye Geleceğim”

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği gündemde yer alamaya devam ediyor. Konuya dair en son açıklama NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den geldi. İşte detaylar...
NATO Genel Sekreteri Açıkladı: “Türkiye’ye Geleceğim”
HABER GİRİŞ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca ile düzenlediği ortak basın açıklamasında hem Türkiye’ye yönelik hem de Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İki ülkenin üye olmasının tarihteki en hızlı süreç olarak nitelendirdi.

Stoltenberg, Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin imzaladığı ortak muhtırayı uygulamasının ve terörle mücadele konusunda çabaları hızlandırmasını memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Stoltenberg Türkiye’ye Gelecek

NATO yetkilisi, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye ile yakın temas halinde olmasını olumlu karşıladığını söyledi. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un geçenlerde NATO’da olduğunu belirtti. Başbakan ile üyelik sürecini görüştüklerini bildirdi. Kristersson’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini aktardı.

NATO Sekreteri, yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye Ankara’ya gideceğini ifade etti. Üç ülkeyle temas halinde olduklarını bildirdi. Finlandiya ve İsveç’in başvurularının öncekinden çok farklı bir yerde olduğunu belirtti. Baltık bölgesinde çok fazla NATO varlığının olduğunu söyledi. İki ülkeye baskı olması dahilinde tepki verileceğini vurguladı.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği için Çalışacağız”

Türkiye’nin yapılan üçlü anlaşmanın şartlarının yerine getirilmesinde kararlı olduğunu ifade etti. Başbakan Kristersson’un bu şartlara uymak için çok çalışmasını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. İsveç’in farklı diplomatik seviyelerde Türkiye ile yakın temas halinde olduğunu bildiğini söyledi. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya tam üye olmalarını sağlamak için çalışacaklarına değindi.

GCM Yatırım Banner

Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca ise İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmalarını en başından beri onayladıkların belirterek, komşu ülkesi Macaristan ile bu konu hakkında görüşmediklerini bildirdi. Bu sürecin bir parçası olmaya hazır olduklarını kaydetti.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç Arasındaki En Son Gelişmeler

Finlandiya ve İsveç, NATO’ya girmek için Türkiye ile temas halinde kalmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye’nin bu konudaki şartlarını dikkate alarak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Türkiye ile diyaloğu asla kesmeyen ülke Finlandiya’dan Adalet Bakanlığı yetkilileri dün Ankara’ya geldi. NATO’ya üyelik hakkında gerçekleşen görüşme sonucunda Türkiye teröristlerin iadesini istedi.

İsveç Başbakanı Kristersson ise bu süreç hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye gelecek. Ayrıca İsveç Türkiye’ye terörle mücadele kapsamında çalışmalarını içeren bir mektup gönderdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.