Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Davetini Geri Çeviren Avustralya Başbakanı Eleştirildi

Avustralya'daki muhalefet tarafından Başbakan Anthony Albanese'in NATO Zirvesi'ne katılmama kararı eleştirildi. Detaylar haberin içerisinde;
NATO Davetini Geri Çeviren Avustralya Başbakanı Eleştirildi
HABER GİRİŞ

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, 11-12 Temmuz’da Litvanya’da düzenlenecek olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi’ne katılmasına ilişkin gönderilen daveti reddetti. Daveti geri çeviren başkana Avustralya’daki muhalefetten tepki geldi.

Avustralya’da ana muhalefet Liberal Parti’deki dış ilişkilerinden sorumlu senatör Simon Birmingham, Albanese’in davranışının ülkenin önemli ortaklıklarını zayıflatma riski taşıdığını savundu.

Birmingham açıklamasında, Albanese’in NATO Zirvesi’ne katılması gerektiğine dikkat çekti. Katılımın Avustralya’nın kurallara dayalı düzenine, demokratik ortaklarına ve Ukrayna’nın savunmasına yüzde yüz bağlı olduğunu göstermek için gerekli olduğunu vurguladı.

Zirveye Katılmamanın Zamanı Değil!

NATO Zirvesi’ne ittifakın; Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda’yı davet ettiğini hatırlattı. Birmingham, söz konusu davetin NATO’nun bölge ile yakın ilişkiler kurma isteğini gösterdiğine işaret etti.

Rusya’nın Ukrayna işgalinden bu yana bir yıldan uzun zaman geçtiğini hatırlatan Birmingham, savaş sürecinde zirveye katılmamanın doğru bir zaman olmadığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Avustralya Başbakanı İzinde ve Seyahat Planı yok

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong’un Sky News’e verdiği demece de yer verdi.

Albanese’nin programı hakkında bilgi veremeyeceğini paylaşan Wong, Avustralya’nın yakın ve uzak müttefikleriyle çalışmasının önemli olduğunu vurguladı. Coğrafi açıdan NATO üyesi ülkelerin uzakta olabileceğini belirterek, prensiplerin aynı olduğunu ekledi.

Wong açıklamasında, “Daha istikrarlı, bağımsızlığa saygı duyulan, kurallara dayalı düzenin sürdüğü bir dünya için birlikte çalışmalıyız ve bu Avustralya’nın da Ukrayna’yı destekleme nedeni.” ifadelerini kullandı.

NATO Zirvesi’ne katılıp katılmama kararının başbakanın meselesi olduğunu kaydeden Wong, Albanese’in izinde olduğunu ve herhangi bir seyahat planı olmadığını da bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.