Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nasdaq Endeksi 2008’den Bu Yana En Kötü Yılını Tamamladı

Nasdaq, 2008′den bu yana en kötü yılını kapattı ve dot-com çöküşüyle ​​pek çok karşılaştırma yapan bir düşüşe tanıklık etti. Detaylar geliyor...
Nasdaq Endeksi 2008’den Bu Yana En Kötü Yılını Tamamladı
HABER GİRİŞ

Teknoloji hisselerine ev sahipliği yapan Nasdaq endeksi, küresel piyasalardaki olumsuz havadan nasibini aldı 2022 yılını büyük bir düşüş süreci kapattı. Nasdaq üst üste dördüncü çeyreği kırmızıyla tamamladı ve 2000-2001 arasındaki dot.com çöküşünden bu yana bir ilk oldu.

Bu yıl, Nasdaq ilk kez dört çeyreğin tamamında düştü. Yılın ilk üç ayında yüzde 9,1 düşen endeks, ikinci çeyrekte yüzde 22 ve üçüncü çeyrekte yüzde 4,1’lik kayıplar yaşadı. Aralık ayındaki yüzde 8,7′lik düşüş nedeniyle dördüncü çeyrekte yüzde 1 düşüş kaydedildi.

Nasdaq tüm yıl boyunca yüzde 33 düşerek 2008′den bu yana en sert düşüşünü ve rekor seviyedeki üçüncü en kötü yılını yaşadı. 14 yıl önceki düşüş, konut krizinin neden olduğu mali çöküş sırasında gerçekleşmişti.

Teknoloji Devleri Büyük Kayıplar Yaşadı

Loup Ventures’ın yönetici ortağı Gene Munster “Şu anda teknoloji konusunda olumlu olmak gerçekten zor. Bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissediyorsun.” değerlendirmesinde bulundu. 2008 dışında Nasdaq için daha kötü olan tek yıl, dot-com balonunun patladığı ve endeksin yüzde 39 düştüğü 2000 yılıydı.

2022 yılında eski adıyla Facebook olan Meta, değerinin neredeyse üçte ikisini kaybetti. Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yılı en düşük seviyelerde kapatırken, e-ticaret devi Amazon da yüzde 50’ye yakın kayıp yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Endeks düşüşünde, ABD’de tarihi zirvelerde dolaşan ve Federal Rezerv’in faiz artırımları başrol oynadı. FED yıl içerisinde yaptığı faiz artırımları ile gösterge oranını yüzde 4.5 ile 15 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Bu risk ürünü olarak görülen hisse senetlerinde büyük düşüşleri beraberinde getirdi.

Uzmanlar 2023 için Karamsar

Tüm yatırımcıların bildiği gibi bir dibi tahmin etmek doğru bir hareket olarak görülmüyor. Hiçbir kriz birbirine benzemez ve ekonomi 2008′deki konut çöküşünden ve 2000’deki dot.com balonundan bu yana büyük bir değişim yaşadı.

Buna rağmen çok az piyasa tahmincisi 2023′te büyük bir geri sıçrama bekliyor. Loup’tan Munster, fonunun yüzde 50 nakit tuttuğunu söyleyerek, “en dipte olduğumuzu düşünseydik bugün konuşlandırıyor olurduk” diye konuştu.

Risk şirketi Bullpen Capital’in kurucu ortağı Duncan Davidson da gelecekte daha fazla acı bekliyor. Zirveden dibe gitmenin iki yıl yedi ay sürdüğü dot-com dönemine atıfta bulundu ve Nasdaq’ın rekor fiyatına ulaşmasının üzerinden yalnızca 13 aydan biraz fazla zaman geçtiğini belirtti.

2023′te şirketlerin dolandırıldığı çok sayıda olay bekleyen Davidson, piyasanın dibine inmenin iki yıl sürebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.