Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NASA Deprem Hasarını Gösteren Uydu Haritasını Paylaştı

Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremlerin yarattığı hasar, NASA tarafından görüntülendi. Ayrıntılar geliyor…
NASA Deprem Hasarını Gösteren Uydu Haritasını Paylaştı
HABER GİRİŞ

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), “Asrın felaketi” olarak nitelenen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kahramanmaraş ile ilçesi Türkoğlu ve Gaziantep Nurdağı’ndaki hasarı noktasal olarak gösteren uydu haritası yayınladı.

NASA tarafından yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin Türkiye’yi ve Suriye’yi vurduğu, iki ülkede geniş alanlarda yıkıma sebep olduğu ifade edildi. Paylaşılan görselde yer alan notta, ön hasar haritasının Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı’ndaki bölgelerini gösterdiği kaydedildi.

Koyu kırmızı noktalarla işaret edilen kısımların binalardaki ve altyapıdaki olası şiddetli hasarı ya da bölgenin doğal görüntüsündeki olası değişiklikleri gösterirken, turuncu ve sarı ile işaretlenen kısımlar daha az ve kısmen hasar gören yerleri gösterdiği belirtildi. Her nokta yaklaşık olarak 30 metre çapında olduğu ifade edildi.

NASA deprem haritası
Kaynak: NASA

NASA’da görevli jeofizikçi Eric Fielding, haritalarla ilgili, “Bunlar, uzun bir dizi fay segmenti boyunca yaşanan çok geniş çaplı ve güçlü depremlerdi. İnsanlarla dolu birçok şehir ve kasabayı vuran, çok geniş alanlar boyunca etkili, son derece güçlü sarsıntılar meydana getirdi. Kırılmanın uzunluğu ve şiddeti 1906 yılında San Francisco’yu yıkan deprem ile benzerdi.” açıklamasında bulundu.

NASA’nın Afet Program Müdürü Shanna McClain ise uydular aracılığıyla mümkün olduğunca hasar haritası oluşturmanın yanı sıra, uyduları, müdahale için verilen çabaları zora koyacak toprak kayması risklerini ve hava koşullarını izlemek için de kullandıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

McClain, depremle ilgili bir haritalama portalı oluşturduklarını ve yıkıma ilişkin yeni görüntüler ve veriler elde ettikçe bu portalı güncelleyeceklerini ifade etti. NASA elindeki verileri, ABD Dışişleri Bakanlığı, California Sismik Güvenlik Komisyonu, Miyamoto Küresel Afet Yardım Organizasyonu ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar ile paylaşma sürecinde olduğunu bildirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.