Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nakdi Sermaye İndirimi Resmi Gazete’de

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Detaylar haberde;
Nakdi Sermaye İndirimi Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetimi bir yandan Türk lirasının değerini korumak için harekete geçerken, yabancı sermaye için de vergi indirimiyle döviz artışını destekleme hedefini sürdürüyor. Alınan son kararda, nakdi sermaye artışlarının yurt dışından getirilen nakitle karşılanan kısmında uygulanan vergi düşürüldü.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yapılan değişiklik kamuoyuyla paylaşıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) düzenlemesiyle birlikte sermaye şirketlerinin nakdi sermaye artışlarının yurt dışından getirilen nakitle karşılanan kısmına uygulanan kurumlar vergisinde indirim oranı artırılarak, yüzde 75 olarak uygulanacak.

Söz konusu değişiklikten ise finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyette bulunan kurumlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri hariç tutulacak.

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yapılan değişiklikte, indirim tutarının hesaplanması için baz alınan “sadece dördüncü geçici vergilendirme dönemi” ibaresi “yıllık hesap dönemi” olarak revize edildi.

GCM Yatırım Banner

Kurumlar vergisi indiriminden yararlanacak olan sermaye şirketleri 5 Temmuz 2022 tarihini esas alarak 5 hesap dönemi için yeni düzenlemeden ayrı ayrı faydalanabilecek.

Düzenleme öncesi indirim hakkı verilen şirketlere her bir hesap dönemi için bir defaya mahsus indirim şansı tanınıyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın