Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Murat Kurum Ayder Yaylası’ndaki Değişimi Detaylandırdı

Bakan Kurum, “Ayder’imizin güzelliğini bozan yapıları kaldırıyoruz." diyerek yöresel mimarideki bir tesisle tek çatı altında toplanacağını açıkladı. İşte detaylar;
Murat Kurum Ayder Yaylası’ndaki Değişimi Detaylandırdı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bugün resmi Twitter hesabından Rize’deki Ayder Yaylası’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurum, Ayder Yaylası’nın güzelliğini bozan yapıların kaldırılacağını duyurdu.

Bakan Kurum açıklamasında Ayder Yaylası’nda kaldırılacak olan yapıların yerine yöresel mimariye uygun bir tesisin yapılacağını ve hepsinin aynı çatı altında toplanacağını açıkladı.

Yapılacak olan yeni tesisin, doğal yapısı tahrip edilmiş 17 bin 478 m² alanın sadece 3 bin 863 m²’lik kısmına yapılacağını ifade etti. Tahrip edilmiş alandan geriye kalan 13 bin 615 m²’nin yeşil alan olarak kalacağını vurguladı.

Otoparklar Doğal Yapıya Bozmadan Yer Altına İndirildi

Ayder Yaylası’nda yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi veren Kurum, yaylanın altyapısının yenilendiğine dikkat çekti. Ayrıca otoparkın, doğal yapıyı hiçbir şekilde bozmadan yer altına indirildiğine dikkat çekti.

Bakan Kurum Ayder Yaylası’na seyir teraslarının yapılmakta olduğunu paylaşarak, tüm çalışmaların bitiminde doğal dokunun daha da ortaya çıkacağını savundu.

GCM Yatırım Banner

Tüm çalışmalar sonucunda yeni Ayder Yaylası’nın bugünden güzel değil, çok daha güzel ve yeşil olacağına işaret etti.

Ayder’deki Çarpık ve Afet Riski Altındaki Yapılar Yenilendi

Bakanlık tarafından yapılan açıklamasında projeye ilişkin detaylar verildi. Ayder’deki çarpık ve afet riski altındaki yapıların yenilendiği söylendi.

Kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi sağlanırken afet riskinin kaldırıldığı ve bölgenin doğal özelliklerinin korunarak yapı yoğunluğunun azaltılması gerektiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, bakanlığın Ayder’e İlbank ile yapılan çalışmalar kapsamında altyapının tamamıyla yenilendiği yer aldı.

Bloklar Yöresel Yayla Mimarisine Uygun İnşa Edildi

Altyapının yanı sıra 3 kilometre bisiklet yolu, 6 kilometre içme suyu hattı, 7 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı ile atık su arıtma tesisinin yapıldığı eklendi.

Tüm bu çalışmalara ek olarak termal otel ve 6 adet yapıdan oluşan konaklama biriminin yapım sürecinin tamamlanmak üzere olduğu vurgulandı.

Yapılmakta olan bloklarınsa yöresel yayla mimarisine ve mevcut arazi eğimine uygun olarak inşa edildiğine işaret edilerek şöyle bildirildi;

“İnşa edilen 6 blok tamamen doğal taş ve ahşap kaplamalar ile görselleştirildi. Yeni Ayder Projesi kapsamında ayrıca toplam 5 adet ahşap seyir terası ve yürüyüş yolları da mevcut.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın