Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yükselişi Devam Eden Mukesh Ambani, Dünyanın 6. En Zengini Oldu

Reliance Industries Başkanı Mukesh Ambani, hisselerdeki yükselişle dünyanın altıncı en zengini oldu. Arkasında bıraktığı isimler ise Sergey Brin, Elon Musk ve Larry Page.
Yükselişi Devam Eden Mukesh Ambani, Dünyanın 6. En Zengini Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kısa süre önce yeniden dünyanın en zengin 10’u arasına giren Mukesh Ambani, şimdi de Elon Musk, Sergey Brin ve Larry Page’i geçerek altıncılığa yükseldi.

Krizden olumlu etkilenen milyarderlerden olan ve bazıları tarafından Hindistan’ın Elon Musk’ı olarak anılan Ambani, Bloomberg Milyarderler Endeksi (Bloomberg Billionaires Index) verilerine göre dünyanın altıncı en zengin kişisi oldu.

Geçen hafta servetiyle Warren Buffett’ı da geride bırakan Reliance Industries Başkanı, endekse göre servetini 72,4 milyar dolara ulaştırdı.

Yükselişin asıl nedeni ise Reliance Industries hisselerinin Mart’taki düşük seviyesinden iki katından fazla artması oldu.
Mukesh Ambani, Dünyanın 6. En Zengini Oldu
Kaynak: Bloomberg Billionaires Index

Nitekim holdingin hisseleri, dijital biriminin Facebook, Silver Lake ve son dönemde Qualcomm gibi firmalardan milyarlık yatırımlar almasıyla adeta şaha kalktı.

Sonuçta Ambani’nin enerji imparatorluğunun yavaş yavaş e-ticarete geçmesi ve teknoloji devlerinin Hindistan’ın hızla büyüyen dijital işinden bir parça almaya çalışması dikkat çekti. Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi, özellikle Silikon Vadisi’nden olmak üzere ekonomisine doğru artan bir yabancı ilgi gördü.

GCM Yatırım Banner
Google da Pazartesi günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıllarda ülkedeki dijital teknolojilerin benimsenmesini hızlandırmak için 10 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklamada yatırımın kademeli bir şekilde yapılacağı belirtildi. Pichai; “bu, bizim Hindistan’a ve onun dijital ekonomisine olan güvenimizin bir göstergesi” ifadeleriyle pazara olan ilginin daha da yükselmesini sağladı.

Öte yandan endekse geri döndüğümüzde listenin ilk sırasında yer alan ve krizi fırsata çevirmesiyle gündeme gelen Bezos’un servetinin 184 milyar dolara ulaştığını görüyoruz.

İkinci sırada yer alan Bill Gates, 115 milyar dolarda dururken Bernard Arnault 94,5 milyar dolar ve Mark Zuckerberg 90,8 milyar dolarda duruyor. Ambani’nin üstünde yer alan Steve Ballmer 74,6 milyar dolarlık servete sahipken, Mukesh Ambani’nin altında Larry Page, Warren Buffett, Sergey Brin ve Elon Musk’ın olduğu görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.