Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MTV Borçluları Dikkat! Kamu Alacaklarına Faiz Zammı Geldi!

Bugün Resmi Gazete kamu alacaklarında uygulanan gecikme faizi oranlarındaki zam kararlarıyla doldu. Cumhurbaşkanı imzasıyla alınan zam kararları haberde;
MTV Borçluları Dikkat! Kamu Alacaklarına Faiz Zammı Geldi!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Kararları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararlarda kamu alacaklarına uygulanan gecikme faizindeki güncellemeler yer aldı.

Buna göre kamu alacakları için uygulanan gecikme zammında oran yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükseltildi. Böylece motorlu taşıtlar vergisi (MTV) başta olmak üzere vergi borcu olanlar için ödeme tutarları yukarı taşınmış oldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranları yeniden güncellendi. Son güncellemeyle yıllık tecil faizi oranı yüzde 36’dan yüzde 48’e çıkartıldı.

Bugünden itibaren yapılacak müracaatlarda tecil edilen amme alacaklarından yıllık yüzde 48 tecil faizi uygulanacağı kesinleşti.

Tahsilat Genel Tebliğinin yayım tarihinden önce yapılan müracaatlarda ise eski tarife söz konusu olacak. Buna göre bugünden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun ödenmekte olan amme alacaklarında faiz oranı yüzde 36 olarak uygulanmaya devam edecek.

GCM Yatırım Banner

Mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelerde uygulanan temerrüt faizi de güncellendi. Kanuni faiz oranının 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yıllık yüzde 24 olarak uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın