Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MSCI Türkiye ETF’ine 4 Yılın En Yüksek Girişi Oldu!

Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve Türk Lirasındaki değer kaybının hızlanmasıyla ABD'de işlem gören Türkiye borsa yatırım fonuna girişler hızlandı.
MSCI Türkiye ETF’ine 4 Yılın En Yüksek Girişi Oldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk lirasındaki değer kaybı hız kesmeden devam ediyor. Haftanın ilk işlem gününde döviz kurları ve gram altın rekor kırdı. Dolar kuru 26,04, Euro 28,40 seviyesine ulaştı. Türk lirası her iki majör döviz karşısında da en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

Türk lirasındaki değer kaybının hızlanması ve seçim sonrasında başlayan yeni dönemle birlikte ortodoks politikalara geçiş adımları yabancıların ilgisini artırdı.

Bu doğrultuda New York’ta işlem gören iShares MSCI Türkiye ETF’ine (borsa yatırım fonu), geçen hafta 25 milyon dolarla 4 yılın en yüksek girişi oldu.

Merkez Bankası Sıkılaştırma Sürecine Girdi

22 Haziran’da yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 650 baz puan artırılarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltildi.

Merkez Bankası enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın gerektiği şekilde, gerekli ölçüde yapılacağını söyledi. Yabancı yatırımcılar ortodoks politikalara geçişin başlamasıyla alımlarını artırdı.

Bank of America, Haziran ayının ilk haftasında yayımladığı notta Türkiye’ye sıcak para girişi için gerekli şartları açıklamıştı.

Yayımlanan notta; politika faizinin yüzde 40, dolar kurunun 25 TL olması gerektiği söylenirken, dövize müdahalenin sona ermesi ve şirketlerin döviz alım kısıtlamalarını kaldırması gerektiği belirtilmişti.

Bu arada Dolar/TL gecelik zımni getirisi iki yılda ilk kez negatif bölgeye geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu