Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mozilla, Windows 10’da Firefox’un Son Sürümünde Yaşanan İndirme Sorununu Çözdüğünü Açıkladı

Mozilla geçtiğimiz günlerde yayınlanan son sürüm Firefox’un indirilmesini engelleyen sorunu çözdüğünü açıkladı.
Mozilla, Windows 10’da Firefox’un Son Sürümünde Yaşanan İndirme Sorununu Çözdüğünü Açıkladı
HABER GİRİŞ

İnternet tarayıcıları kullanıcılara daha iyi deneyim sağlamak adına her geçen gün yeni özellikler kazanıyor. Mozilla ise pazardaki önde gelen tarayıcı geliştiricilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirket son uzun yıllardır Firefox tarayıcısını yeni sürümleri ile kullanıma sunmaya devam ediyor. Mozilla geçtiğimi günlerde Firefox’un yeni özellikler ve iyileştirmelere sahip olduğu son sürümünü kendi sitesinde yayınlamıştı.

Firefox 69.0.2 sürümü ile yayınlanan tarayıcı ilginç bir sorun ile gündeme gelmişti. Windows 10 kullanıcılarının büyük bölümünün Firefox’un son sürümünü indirmekte sorun yaşadığı ifade ediliyordu. Mozilla ise yaptığı araştırmalarda sorunu çözdü ve son sürüm Firefox tarayıcısını herkesin indirebileceği şekilde yeniden yayınladı.

Firefox’un İndirme Sorunu Çözüldü

Firefox’un İndirme Sorunu Çözüldü

Mozilla, Firefox’un son sürümünün yaşadığı indirme problemine yönelik araştırmalarda Windows 10’da bulunan bir soruna rastladı. Tarayıcının indirilmesine dair sorun çıkaran özelliğin Windows 10’un ebeveyn kontrolleri olduğu belirtildi. Halihazırda açık olan bu özellik yüzünden Firefox’un son sürümü indirilemez oldu.

Ebeveyn kontrollerini kapatan kullanıcılar ise tarayıcıyı işletim sistemlerine kurabildiler. Tabi bu sorunu herkesin çözmesini beklemek mümkün değil. Dolayısıyla Mozilla ekibi Windows 10’un ebeveyn kontrollerine takılmayan yeni bir Firefox sürümü yayınladı. Firefox 69.0.3 sürümü ile yayınlanan güncelleme Windows 10 kullanıcıları tarafından sorunsuzca indirilebiliyor.

GCM Yatırım Banner

Mozilla ekibinden Matt Howell yaşanan sorunla ilgili açıklamasında “Yeni güncelleme, 1584613 tarafından yanlışlıkla değiştirilen ebeveyn denetimi servisi için API davranışının bir kısmını geri yükleyen bir düzeltmedir. Böylece Firefox, indirme yöneticisi de dahil olmak üzere, kullanıcılara beklenmeyen sorunlar yaşatmaz” diye konuştu.

Firefox 69 ile Yeni Gizlilik Özelliği

Firefox 69 ile Yeni Gizlilik Özelliği

Mozilla kullanıcılara sunduğu yeni Firefox güncellemesi ile farklı bir gizlilik aracı geliştirdi. Bilindiği üzere internet tarayıcıları üzerinde üçüncü parti eklentiler sıkça kullanılıyor. Bu eklentiler haliyle kullanıcı verilerine erişiyor ve tüm internet trafiklerini takip edebiliyor. Mozila Firefox 69’da sunduğu bir araç ile üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin erişimini sınırlıyor. Genişletilmiş İzleme Koruması adı verilen özellik varsayılan olarak açık hale getirildi.

Mozilla yeni koruması ile ilgili yaptığı açıklamasında “Şu anda Firefox kullanıcılarının% 20’sinden fazlası Gelişmiş İzleme Koruması açık durumda. Bugünün sürümüyle birlikte, kullanıcılarımızın% 100’üne varsayılan olarak koruma sağlamayı umuyoruz,” ifadelerine yer verdi. Benzer bir koruma Apple’ın Safari tarayıcısında da mevcut. Hatta Safari üçüncü parti eklentilerin izleme yazılımlarını tamamen engelliyor. Mozilla’da bu özellik kullanıcının isteğine bırakılmış.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.