Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moskova Borsası: Türk Lirasına Talep Arttı

Türkiye ile Rusya arasında son zamanlarda kurulan iyi ilişkiler borsaya yansıdı. Moskova Borsası'nda Türk Lirasına talep arttı. Detaylar haberde...
Moskova Borsası: Türk Lirasına Talep Arttı
HABER GİRİŞ

Moskova Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yuriy Denisov, bugün gazetecilere verdiği demeçte Türk lirasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Rusya’da dost para birimlerine yönelik talebin hızla arttığını söyledi.

Denisov, para birimlerinin payının Moskova Borsası’nda bu yıl 70 kat arttığını vurguladı.

Moskova Borsası yetkilisi, Türk lirasına talebin 17 kat arttığını açıkladı. Ayrıca Yuan’a talebin 41 kat, Kazak tengesine ise 13 kat arttığını ifade etti.

Denisov, Ruysa’nın Avrupa ile ticari ilişkilerinden dolayı euronun payının arttığını belirtti. Bunların yanında Moskova Borsası’nın gelecek yıl Rusya’nın önemli ticaret ortaklarından olan Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Mısır para birimleriyle işlemlere başlayacağını duyurdu.

Rus Rublesi Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişmelerin yanında Paratic Piyasalara göz attığımızda Rus rublesinde haftalık bazda yüzde 8,66’lık, aylık bazda ise yüzde 12,23’lük gerileme kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Rus rublesi, saat 17.24 itibarıyla yüzde 1,66 ekside 0,27111’den işlem görüyor. Gün içinde en düşük 0,27109’u, en yüksek 0,27138’i kaydetti.

Savaş nedeniyle yaptırımlar uygulanan Rusya, dolardan uzaklaştı. Bu nedenle dost ülkelerin para birimlerini kullanımı yaygınlaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın