Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Kripto Piyasasındaki Düşüşe Rağmen DeFi Büyüyor

Yatırım bankası, geçen hafta içerisinde DeFi borsalar üzerinde 100’ü aşkın kripto paranın oluşturulduğunu bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
Morgan Stanley: Kripto Piyasasındaki Düşüşe Rağmen DeFi Büyüyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley kripto paraların, hükümetler ve merkez bankalarından gelen teşvikler nedeniyle risk varlıkları gibi işlem gördüğünü ancak daha sıkı FED politikasının merkeziyetsiz finansa (DeFi) olan ilgiyi artırdığını bildirdi.

Raporda, Bitcoin’in piyasa değerindeki büyümenin genel olarak küresel M2 para arzındaki büyümeyi takip ettiği belirtildi ve kripto piyasası kapitalizasyonunun merkez bankasının gevşemesiyle 2020’nin başından itibaren 10 kat arttığına dikkat çekildi.

Kripto piyasa değeri, geçen yıl Kasım ayında 2,92 trilyon dolara kadar çıkmıştı ve an itibarıyla 1.7 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Bankanın analistleri, kripto para fiyatlarındaki son düşüşe rağmen, yeni dijital varlıkların yaratılmasının hala yüksek olduğunu ve geçtiğimiz hafta içinde, çoğunlukla merkeziyetsiz borsalarda 100’den fazla kripto paranın yaratıldığını belirtti.

DeFi, Ethereum’un İzinde

Merkezi olmayan finanstaki (DeFi) kullanıcı büyümesinin Ethereum fiyatlarını takip ettiği ifade edildi. DeFi, geleneksel aracılar kullanılmadan bir blok zincirinde gerçekleştirilen borç verme, ticaret ve diğer finansal faaliyetler için kullanılan bir terimdir.

Banka Mart ayında yaklaşık 750 milyar dolarlık döviz ticaret hacmiylealım satım faaliyetinin zayıf olduğunu gözlemledi. İşlem hacimlerinin genellikle Bitcoin fiyatını takip ettiği bildirildi. Bitcoin yazım itibarıyla 39.000 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

Raporda, Bitcoin’in 2020’nin başından bu yana hisse senetleri ile yüksek bir korelasyona sahip olduğu ve son zamanlarda altınla neredeyse sıfır korelasyona sahip olduğu belirtildi. Banka geçtiğimiz günlerde bir değerlendirmesinde, düzenleyici eksiklik nedeniyle kurumsal bankaların piyasadaki paydan mahrum kaldığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın