Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley: Kripto Düzenlemesi Sektörün Büyümesi için Önemli

Banka ABD’deki düzenlemelerde olası bir anlaşmazlığın belirsizliğe yol açacağını belirtiyor. Raporun detayları haberde...
Morgan Stanley: Kripto Düzenlemesi Sektörün Büyümesi için Önemli
Yorum

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, kripto para piyasasına yönelik araştırmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Yayınlanan son bir raporda, ABD’de kripto yasaları üzerindeki anlaşmanın önemine dikkat çekildi.

Morgan Stanley bunun ABD’yi inovasyonun öncüsü haline getireceğini ve yılın son çeyreğinde düzenlenecek ara seçimler üzerinde etkisi olacağını kaydetti. Analistlere göre kripto para düzenlemesinin de yer aldığı mevzuat, Kasım’daki ara seçim sonuçlarına bağlı olarak 2023’ün sonuna kadar değişimlere uğrayabilir.

Raporda, “Dijital varlıklar için düzenlemenin tanımlanması, özellikle sabit paralar, kripto ürünleri, kriptonun kurumsal mülkiyeti ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olasılığı ile ilgili olarak endüstrinin büyümesi için önemlidir” ifadeleri yer aldı.

Mevzuatta Netlik Vurgusu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve diğerleri gibi devlet kurumları düzenleyici alan için mücadele ederken, yeni mevzuatta uzatılmış bir belirsizlik döneminin kripto endüstrisi için olumsuz olacağı belirtildi.

Notta hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi politika yapıcıların, özellikle tüketicinin korunmasıyla ilgili bir takım endişeleri gidermek için daha sıkı hükümet gözetiminin gerekli olduğunu savunarak mevcut kripto düzenlemesiyle ilgili hayal kırıklığı gösterdiği belirtildi.

Morgan Stanley raporu, geçen yıl lobicilik harcamalarında büyük bir artış olduğunu belirterek kripto para birimi endüstrisinin her iki taraftaki siyasi görüşler üzerinde daha büyük bir etkisi olduğunu vurguladı.

Yatırım bankası geçtiğimiz haftalarda kripto para piyasasında yaşanan son çöküşü değerlendirmiş ve spekülasyonların etkisine dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz Mart ayında ABD Başkanı Joe Biden, kripto varlıkların düzenlemesine ilişkin kararnameyi imzalamıştı. Yapılacak düzenleme ile yatırımcının kripto paralardaki risklerden korunması amaçlanırken, dijital dolar için de araştırma yapılması planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%