Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Hükümet Yetkilileriyle Görüştü: Faiz Tahmini Geldi

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, hükümet yetkilileri ile görüşerek Türkiye ekonomine yönelik rapor yayımladı. Ekim ayı faiz kararına yönelik beklentiler açıklandı.
Morgan Stanley Hükümet Yetkilileriyle Görüştü: Faiz Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ

New York merkezli Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley, İstanbul ve Ankara’da hükümet yetkilileri, bankacılar ve ekonomistlerle bir araya geldi. Yapılan görüşme sonrasında hazırlanan raporda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayı faiz kararına yönelik tahmin belirtildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre Morgan Stanley ekonomistleri Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomistler, geleneksel politikalara dönüşün beklentileri iyileştirdiğini, ancak bazı zorlukların devam ettiğini kaydetti.

Bunun yanında geleneksel politikaların geniş tabanlı bir desteğe sahip olduğu vurgulandı.

Söz konusu raporda sıkılaşma döngüsünün devam edeceğine dair vurgu yapılarken, politika normalleşmesinin zaman alacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ekim Ayında Politika Faizinde 500 Baz Puanlık Artış Bekleniyor

Ekonomistler TCMB’nin Ekim ayı faiz kararına yönelik beklentilerini açıkladı. Buna göre ekonomistler dezenflasyonun öngörülen patikada kalması konusunda kararlılık sinyali verilmesi nedeniyle politika faizinin Ekim ayında 500 baz puanlık bir artış ile yüzde 35 seviyesine yükselmesini beklediklerini bildirdi.

Ayrıca ekonomistler Kasım ayında 250 baz puanlık bir artış, Mart ayından sonra daha fazla sıkılaştırma ve nihai faiz oranını 2024 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 40 seviyesinde beklediklerini aktardı.

Bunun yanında ekonomistler, TL mevduat ve kredi faizlerindeki önemli artış, kredi büyümesindeki keskin yavaşlama ile birlikte, bireylerin döviz talebinin azaldığına ve iç talebin çok güçlü seviyelerden ılımlılaşma işaretleri gösterdiğini bundan dolayı Türkiye’nin makroekonomik istikrar yolunda ilerlettiğine vurgu yaptı.

Yüksek ve kalıcı enflasyon, geniş dış finansman ihtiyacı ve kur korumalı mevduat da dahil olmak üzere geleneksel olmayan araçlarla ilgili zorlukların devam ettiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.