Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Emlak Sektöründeki Kötüleşme Çin’i Vurabilir

Yatırım bankasından analistler, emlak sektöründeki kötüye gidişin sürmesi halinde, Çin borsalarında düşüşler yaşanabileceği konusunda uyardı.
Morgan Stanley: Emlak Sektöründeki Kötüleşme Çin’i Vurabilir
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley analistleri, yetkililerin yeterli desteği sağlamaması durumunda Çin’in emlak sektörünün ekonomiyi ve borsayı önemli ölçüde aşağı çekebileceğini söyledi.

Bazı ekonomistler, Covid-19 kısıtlamaları ve emlak sektöründeki düşüşün büyüme üzerinde baskı oluşturması nedeniyle bu yıl Çin GSYİH tahminlerini yaklaşık yüzde 3′ün altına indirdi. Resmi beklenti ise yüzde 5.5 seviyesinde.

Yaz aylarında ev sahipleri arasında daire tamamlama konusundaki artan endişe, devasa emlak sektöründeki sorunları ve bu durumun ekonominin geri kalanına yayılma endişelerini yeniden ön plana çıkardı.

Hükümetin Sektörü Desteklemesi Bekleniyor

Morgan Stanley analistleri genellikle Çin hükümetinin, müteahhitlerin daire inşa etmeyi bitirmelerine yardımcı olacak büyük bir fon da dahil olmak üzere emlak sektörünü hızla kurtarmaya çalışmasını bekliyor. Raporda, bunun konut sektörünün bu yılın ikinci yarısında istikrara kavuşmasını sağlayacağı belirtildi.

Önlemlerin sınırlı kalması halinde, emlak sektöründeki kötüleşmenin, Çin ekonomisini ve hisse senetlerini olumsuz etkileyebileceği kaydedildi. Morgan Stanley analistlerinin kötümser senaryolarına göre Çin hisse senedi endeksleri, önümüzdeki altı ila 12 ay içinde mevcut seviyelerden yüzde 20 daha düşebilir ve bir süre düşük kalabilir.

GCM Yatırım Banner

Çin’in GSYİH’si, 2023′te ortalama yüzde 2 büyüme ile büyük ölçüde yavaşlayabilir. Bu durumda 11 milyondan fazla insan işini kaybedebilir ve kentsel işsizlik oranı yüzde 7′nin üzerine çıkabilir. Hükümet dairelerini tamamlamak adına gayrimenkul sektörünü desteklemek için herhangi bir büyük ölçekli fonu henüz kamuya açıklamadı.

Morgan Stanley analistleri, konut talebini desteklemek için politika gevşemesini 2016′dan bu yana en agresif adım olarak nitelendirdi ve yerel yönetimlerin bitmemiş evleri ele alma çabalarına dikkat çekti.

Yaşlanan Nüfus Etki Edebilir

Çin hükümeti konut piyasasını istikrara kavuştursa bile, yaşlanan nüfusun daire talebini azaltması, ülke çapında emlak sektörünü aşağı yönlü bir yola sokması bekleniyor.

Bankanın temel durum tahmini, uzun vadeli konut talebinin 2020 ile 2030 arasında yüzde 30 düşeceği yönünde.

Raporda, bunun inşaat malzemelerine ve büyük ev aletleri gibi konutla ilgili satın alımlara olan talebin yüzde 10 ila 15 oranında düşmesine neden olacağı belirtildi.

Analistler, genel olarak, konut emlak piyasasındaki bir yavaşlamanın GSYİH büyümesini yılda 0,1 puan aşağı çekeceğini, bunun aksine son yirmi yılda yıllık büyümeye 1 puan ekleyeceğini belirtiyor.

Karamsar görünüm kısa vade için de geçerli. Analistler ikinci çeyrekte Çin’deki Covid-19 kilitlenmelerinin, ürünün tamamlanmasını aksatarak ve aynı zamanda gelecekteki gelir beklentilerini zayıflatarak konut krizini daha da kötüleştirdiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.