Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley CEO’su Gorman Bu Yıl İstifa Edeceğini Açıkladı

Morgan Stanley Başkanı James Gorman, yıl içinde bankanın CEO’luğundan istifa etmeyi planladığını duyurdu.
Morgan Stanley CEO’su Gorman Bu Yıl İstifa Edeceğini Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’in CEO James Gorman açıklamasında, yıl içinde CEO’luktan istifa etmeyi planladığını ve bankada yeni bir adaylık yarışı başlayacağını belirtti. Gorman, New York merkezli şirketin yıllık toplantısında hissedarlara, banka yönetim kurulunun CEO aramasını çok güçlü üç dahili adayla sınırlandırdığını söyledi.

64 yaşındaki Gorman, CEO’luk görevinden ayrıldıktan sonra bir süreliğine yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenecek. Gorman konuyla ilgili, “CEO geçişinin belirli bir zamanlaması belirlenmedi, ancak yönetim kurulunun ve benim beklentim, bunun önümüzdeki 12 ay içinde bir noktada gerçekleşeceği” açıklamasında bulundu.

2010′da görevi devralan beri Gorman, Wall Street’teki en başarılı dönüşümlerden birini gerçekleştirdi. Bir dizi satın alma sayesinde Morgan Stanley, 2008 mali krizi sırasında büyük bir darbe almak yerine, geniş çapta saygı gören bir servet yöneticisi haline geldi.

Firmanın yatırımcıları, büyük banka akranları arasında en yüksek değerlemelerden biriyle onu ödüllendirdi. Bunun nedeni, hissedarların ticaret ve danışmanlık işlerinden daha değişken ücretler yerine servet ve varlık yönetimi tarafından üretilen daha istikrarlı gelir akışlarını tercih etmeleridir.

Duyuru, Gorman’ın dizginleri başka bir yöneticiye devretme arzusunu ortaya koyuyor. Gorman, son birkaç yıldır kamuoyuna CEO olarak daha fazla kalmayı planlamadığını söyledi. Durum hakkında bilgisi olan kişilere göre, Morgan Stanley’in dahili CEO adayları arasında bankanın üç ana işini yöneten kişiler yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Bankanın sırasıyla sermaye piyasaları ve servet yönetimi bölümlerini yöneten Ted Pick ve Andy Saperstein ile yatırım bölümün yöneten Dan Simkowitz yeni CEO adayları arasında olduğu öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.