Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: Bitcoin ve CBDC’ler Dolar için Tehdit Oluşturuyor

Yatırım bankası Morgan Stanley, Bitcoin gibi dijital varlıkların ve merkez bankası dijital para birimlerinin, doların hakimiyeti için tehdit oluşturduğunu bildirdi.
Morgan Stanley: Bitcoin ve CBDC’ler Dolar için Tehdit Oluşturuyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Bitcoin gibi kripto paralar ve merkez bankaları tarafından çıkarılan dijital paralara ilişkin görüşlerini içeren bir rapor paylaştı. Bankaya göre bu varlıklar, doların küresel para birimi olarak hakimiyetini tehdit edebilir.

Morgan Stanley’in dijital varlıklar başkanı Andrew Peel, ABD dolarının para biriminin küresel döviz rezervlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturmasına rağmen, dijital varlıkların küresel algısı ve kullanımındaki paradigma değişikliğinin, doların liderliğini zorlayabileceğini belirtti.

Peel, SEC’in ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerini onaylamasıyla değişimin önemli ölçüde hızlandığını ve yeni ürünlere haftalık girişin 1,18 milyar doları aştığını söyledi.

Bitcoin’in son 15 yıldaki küresel benimsenmesini sürekli büyümesinin kanıtı olarak gösteren Peel, şu anda dünya çapında 106 milyon insanın kripto para birimine sahip olduğunu ve 80’den fazla ülkede Bitcoin ATM’lerinin bulunduğunu ekledi.

Peel’e göre bazı ülkelerin merkez bankası çıkaracağı merkez bankası dijital para birimlerinin de (CBDC) doların hakimiyeti üzerinde baskılayıcı rol oynayabilir. Verilere göre küresel GSYİH’nın yüzde 98’inden fazlasını temsil eden 130 ülke şu anda CBDC’leri araştırıyor. SOn birkaç yıl içerisinde bu oranda büyük bir artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Peel, CBDC’lerin ödemeleri otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanmasının, programlanabilir para kavramını pratik bir gerçeğe dönüştürmek gibi finansal hizmetlerde önemli yenilikler sağlayabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.