Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley: Bankalar Kripto Piyasasındaki Payı Kaçırıyor

Yatırım bankasının analistleri düzenleyici netliğin sağlandığı bir kripto para piyasasından bankaların daha fazla gelir edilebileceğini belirtiyor.
Morgan Stanley: Bankalar Kripto Piyasasındaki Payı Kaçırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası geçmiş yıllardan bu yana büyümeye devam ediyor ve finans şirketleri için büyük bir gelir potansiyeli oluşuyor.

ABD’nin önde gelen yatırım bankası Morgan Stanley, bankaların kurumsal müşterilerinin geçen yıl elde ettikleri 4 milyar ila 5 milyar dolarlık gelirin neredeyse tamamını kaçırdığını ve dijital varlık devriminin dışında kaldıklarını bildirdi.

Analistler, bireyler veya küçük kuruluşlar yerine kurumsal müşterilere hizmet veren bankaların önündeki en büyük engelin net bir düzenleyici çerçevenin olmaması olduğunu belirtiyor. Yeni düzenlemeler ile yatırımcıların doğrudan katılımı teşvik edebilir ve bankaları hala kenarda kalabilir.

Araştırma raporunda, “Düzenlenmiş bir ortamda faaliyet gösteren deneyim, sermaye gereksinimleri arttıkça getiri sağlamak için tasarlanmış iş modelleri ve kurumsal müşteriler için güvenilir karşı taraf statüsü bankaların yararlandığı avantajlardan bazılarıdır.” ifadeleri yer aldı.

Ekosistemde Büyüme Beklentisi

Morgan Stanley, bankalar için kripto ekosistemine doğrudan katılımdan şu anda 5 milyar dolar gelir sağlayacağını tahmin ediyor. Bu payın bazı düzenlemelerin yapılması ile beraber önümüzdeki üç ila beş yıl içinde 16 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Morgan Stanley bankaların, dijital varlıklar için daha düzenlenmiş bir kurumsal pazarda gelişmek için gereken uzmanlığa ve iş modellerine sahip olduğunu söylüyor. Yatırım bankası geçtiğimiz günlerde ABD’nin stablecoin’leri düzenlemeye hazır olduğunu bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu