Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley: ABD Stablecoin’leri Düzenlemeye Hazırlanıyor

ABD’li yatırım bankası hükümetin stablecoin ihraç eden şirketleri düzenleyeceğini ve doların baskınlığını kaybetmemesi için harekete geçeceğini bildiriyor.
Morgan Stanley: ABD Stablecoin’leri Düzenlemeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Biden hükümetinin stablecoin ihraç eden şirketlerin, bankalar gibi düzenleneceğine işaret etti. Bankanın notuna göre ABD Hazine Bakanlığı ve kongre gerekli hazırlıkları yürütüyor.

Geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Jode Biden, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmasına yönelik yürütme emrini imzalamıştı.

ABD yönetimi, Çin ve Euro bölgesindeki yabancı CBDC’lerin rekabetini kabul ediyor. Bankanın analistleri ABD dolarının tercih edilen ve baskın ödeme mekanizması olarak kalması için en acil şekilde hareket etme ihtiyacınının altını çiziyor.

Doların Baskınlığı için Düzenleme Gerekli

Notta, yönetimin kripto piyasalarının düzenlenmesini doların bankacılık hakimiyeti üzerindeki etkiyi yönetmenin bir yolu olarak gördüğü belirtildi.

Yatırım bankası Bitcoin ve Ethereum’un, bir stablecoin’e karşı alım satım olması ve merkezi olmayan finansın (DeFi) önemli bir parçası haline gelmesi nedeniyle, kripto pazarları üzerindeki etkilerinin geniş olabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

DeFi, herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan bir blok zincirinde gerçekleştirilen borç verme, ticaret ve diğer finansal faaliyetler için kullanılan bir işlemler olarak tanımlanıyor.

Morgan Stanley, stabilcoinlerin menkul kıymetler mi, türev ürünler mi yoksa emtialar mı olduğu konusunda hala düzenleyici belirsizlik olduğunu ve şu anda yaygın olarak kullanılmadıklarını belirtti.

Raporda, ABD hükümeti perakende CBDC’yi uygulamaya koyma konusunda ciddiyse, bankaların ve ödeme şirketlerinin iş modellerini potansiyel olarak değiştirebileceğini ve ayrıca ücretleri düşürebileceği kaydedildi.

Wall Street bankası, Kasım ayında yapılacak ABD ara seçimlerinden önce, kripto düzenlemesindeki ilerlemenin yavaş olmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.