Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moodys’ten Türkiye’deki Döviz Borçlarına Vurgu: Risk Yüksek

ABD Merkezli Moody’s, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde risk durumunun çok yüksek olduğunu söyledi. Döviz borçlarına dikkat çekildi.
Moodys’ten Türkiye’deki Döviz Borçlarına Vurgu: Risk Yüksek
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu Moddy’s, bugün paylaştığı raporda bazı gerekçelere dikkat çekerek 39 gelişmekte olan ülkenin bankacılık sistemlerini değerlendirdi. Türkiye ve Ukrayna gibi ülkelerdeki bankaların sermaye akışlarındaki kısıtlamalara, zayıf uluslararası rezervlere ve yüksek düzeydeki döviz borçlarına işaret edildi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler için “çok yüksek riskli” ifadesi kullanıldı. Moddy’s başkan yardımcısı ve kıdemli kredi yetkilisi Eugene Tarsimanov’un başkanlık ettiği raporda, yüksek dolarizasyonun ve yerel para biriminin değerinin keskin bir şekilde düşmesinin birçok soruna neden olduğu kaydedildi.

Bankaların döviz riskine karşı korunmayan müşteriler nedeniyle kredilerde sorun yaşadığı, bunun da karlılık oranlarını düşürdüğü bildirildi.

Gelişmekte olan ülkelerdeki para birimlerinin, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) yükselen enflasyona rağmen faiz artırmasıyla dolar karşısında değer kaybettiği belirtildi.
MSCI’nin gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini takip eden endeksinin 2015 yılından beri en keskin düşüşüne hazırlandığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.