Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s’ten Türkiye’deki Bankalar için İyimser Rapor!

Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, paylaştığı raporda Türkiye’deki bankaların karlılığında iyileşme olacağını paylaştı.
Moody’s’ten Türkiye’deki Bankalar için İyimser Rapor!
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türk bankalarına ilişkin raporunu paylaştı. Kuruluş, faiz artırımıyla sağlanan para politikasındaki normalleşmeyle beraber bankaların karlılığında iyileşme olacağını açıkladı.

Raporda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Haziran tarihinde menkul kıymet tesis oranını düşürdüğü hatırlatıldı ve bunun politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 5’e yükseltilmesinden 2 gün sonra gerçekleştiği belirtildi.

Kuruluş, Türkiye’de uzun süredir uygulanan Ortodoks olmayan politikalara dikkat çekerek TCMB’nin son adımlarının geleneksel para politikasına yaklaşılmasını sağladığı ifade edildi.

Moody’s, Türkiye’de kademeli bir normalleşme politikasının bankacılık sektörünün karlılığını destekleyeceği, arka arkaya yanlış adımlar atılmasının ise bankalar için risk oluşturabileceği vurgulandı.

Türkiye’de yeni ekonomi yönetimi ile atılan adımlar piyasalarda olumlu bir hava oluşmasına katkı sağladı. Faiz artırımı beklentilerden daha az olsa da Ortodoks politikalara dönüşün kanıtı olarak algılandı.

3 Temmuz’da paylaşılan Para Politikası Kuru Toplantı Özeti’nde kademeli olarak güçlendirilen bir parasal sıkılaştırma uygulanacağı belirtilmişti. Faizin yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarılmasının bu sürecin ilk adımı olarak görüldüğü kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu