Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s’ten Türkiye’deki Bankalar için İyimser Rapor!

Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Moody’s, paylaştığı raporda Türkiye’deki bankaların karlılığında iyileşme olacağını paylaştı.
Moody’s’ten Türkiye’deki Bankalar için İyimser Rapor!
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türk bankalarına ilişkin raporunu paylaştı. Kuruluş, faiz artırımıyla sağlanan para politikasındaki normalleşmeyle beraber bankaların karlılığında iyileşme olacağını açıkladı.

Raporda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Haziran tarihinde menkul kıymet tesis oranını düşürdüğü hatırlatıldı ve bunun politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 5’e yükseltilmesinden 2 gün sonra gerçekleştiği belirtildi.

Kuruluş, Türkiye’de uzun süredir uygulanan Ortodoks olmayan politikalara dikkat çekerek TCMB’nin son adımlarının geleneksel para politikasına yaklaşılmasını sağladığı ifade edildi.

Moody’s, Türkiye’de kademeli bir normalleşme politikasının bankacılık sektörünün karlılığını destekleyeceği, arka arkaya yanlış adımlar atılmasının ise bankalar için risk oluşturabileceği vurgulandı.

Türkiye’de yeni ekonomi yönetimi ile atılan adımlar piyasalarda olumlu bir hava oluşmasına katkı sağladı. Faiz artırımı beklentilerden daha az olsa da Ortodoks politikalara dönüşün kanıtı olarak algılandı.

GCM Yatırım Banner

3 Temmuz’da paylaşılan Para Politikası Kuru Toplantı Özeti’nde kademeli olarak güçlendirilen bir parasal sıkılaştırma uygulanacağı belirtilmişti. Faizin yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarılmasının bu sürecin ilk adımı olarak görüldüğü kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın