Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s’ten O Fonlar için Uyarı Geldi: Riskler Artıyor!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investor Services tarafından tokenize fonlara dair çeşitli risk uyarılarında bulunuldu. Detaylar haberin devamında;
Moody’s’ten O Fonlar için Uyarı Geldi: Riskler Artıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investor Services’in analistleri, tokenize fonlara ilişkin yeni raporunda dikkat çekici tespitlerde bulundu. Tokenize fon kabulünün artış gösterdiğine ancak bunun bazı teknolojik riskleri de beraberinde getirdiğine değinildi.

Hazırlanan raporda tokenizasyon teknolojisi sağlayan kuruluşların sınırlı bir performans geçmişine sahip olduğu ve artan riske katkıda bulunabileceği ifade edildi.

Tokenize fonların, birimleri kriptoya güç veren dağıtık defter teknolojisi (DLT) kullanılarak dijital olarak temsil edilen yatırım fonları olduğu belirtilirken varlık veya fon tokenizasyonunun bu dönemde öne çıkmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Moody’s DeFi ve Dijital Varlıklar ekibi tarafından hazırlanan rapor, büyük oranda devlet tahvillerine yatırım yapan fonların tokenleştirilmesiyle desteklenen tokenize fonların hızla benimsenmesinin, piyasa potansiyelinin tamamıyla kullanılmadığına işaret ettiğini ortaya koydu.

Tokenize edilmiş fonların potansiyel uygulamalarının, varlık likiditesini artırmanın ötesine uzandığı, teminat olarak hizmet etmek de dahil olmak üzere çeşitli olası işlevleri de bulunduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan, tokenizasyonun ek teknolojik uzmanlık gerektirdiği konusunda önemli uyarılarda bulunuldu. Tokenize edilmiş fonların dağıtılmış defter teknolojisine bağlı ek riskler oluşturabileceği üzerinde duruldu.

Bu durumun her şeye rağmen benimsenmenin önüne geçmediğini vurgulayan analistler, raporun devamında, Franklin Templeton ve Goldman Sachs’tan Hong Kong Para Otoritesi’ne kadar pek çok önemli ismin, tokenize edilmiş varlıkların ihracında aktif rol oynamaya devam ettiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.