Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Yüksek Faiz Ortamında Büyüme Endişelerini Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye için büyüme beklentilerini artırırken, küresel ekonomiye dair karamsar kaldı.
Moody’s Yüksek Faiz Ortamında Büyüme Endişelerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Küresel Makro Görünüm Kasım 2022 raporunda, küresel ekonomiye dair durgunluğa işaret etti. Dünya ekonomisinin, kalıcı enflasyon, para politikası sıkılaştırması, mali zorluklar, jeopolitik değişimler ve finansal piyasa oynaklığı arasında, olağanüstü yüksek seviyelerdeki belirsizliğin ortasında, bir gerilemenin eşiğinde olduğunu bildirdi.

Küresel ekonominin önümüzdeki yıl yavaşlayacağı ve 2024’te durgun kalmaya devam edeceği bildirildi. Bu kapsamda büyüme beklentilerini düşüren kurum, küresel ekonominin 2023 yılında yüzde 1,3 artacağını öngördü. Bir önceki tahminde yüzde 2,1 büyüme bekliyordu.

Merkez bankaların on yıl süren düşük faiz ortamından keskin bir dönüş yapmasının varlık değerlerinde büyük mali kayıplara neden olduğu, doların fonlama maliyetlerini yükselttiği açıklandı.

Sıkılaştırma politikalarının ve yükselen doların finansal risk oluşturduğu ifade edildi. Bir dizi G-20 ülkesi için de büyüme beklentilerinin düşürüldüğü belirtildi.

Türkiye için Büyüme Beklentisi Yükseltildi

Türkiye için Büyüme Beklentisi Yükseltildi
Kaynak: Moody’s

Ağustos ayında yayımladığı raporda, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi, hasılasının 2022 yılında yüzde 4,5 büyüyeceğini öngören kurum, bu beklentisini yüzde 5,3 olarak güncelledi.

GCM Yatırım Banner

2023 beklentisi yüzde 2 büyüme, 2024 beklentisi ise yüzde 3 büyüme olarak açıklandı.

Türkiye ile yapılan değerlendirmede, “Büyüme peşinde koşan alışılmışın dışında önlemler, şimdi veya gelecekte finansal istikrar veya ekonomik dengesizlikler açısından maliyetleri çıkarabilir. Bunun uç bir örneği, son derece yüksek ve yükselen enflasyona rağmen hem maliye hem de para politikasının genişletici olduğu Türkiye’dir.” ifadesine yer verildi.

ABD ekonomisinin 2023 yılının birkaç çeyreğinde daralacağını öngören Moody’s, enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edeceğini bildirdi.

ABD’de dün açıklanan verilere göre enflasyon Ekim ayında yüzde 7,7 ile son dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu oran FED’in faiz artış hızında yavaşlama yapabileceği beklentisini yükseltti.

Kurum, ABD ekonomisinin bu yıl için büyüme tahminini yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e, 2023 yılı için yüzde 1,3’ten yüzde 0,4’e indirdi. Çin ekonomisi için 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 3,5’ten yüzde 3’e, gelecek yıl için ise yüzde 4,8’den yüzde 4’e düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın