Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Türkiye’nin Notunu Artıracak mı? Anket Sonuçlandı

Moody’s’in Türkiye için yapacağı değerlendirme beklenirken ekonomistler beklentilerini paylaştı. Kredi derecelendirme kuruluşunun hamlesi ne olacak?
Moody’s Türkiye’nin Notunu Artıracak mı? Anket Sonuçlandı
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar, kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in Türkiye için 19 Temmuz gecesi yapacağı değerlendirmeye odaklandı. Yabancı ve yerli yatırımcıların Türkiye ekonomisine yönelik bakış açısını etkileyecek olan bu değerlendirmeyle ilgili anket paylaşıldı.

Foreks Haber anketinde Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “B2”ye yükseltmesi ve görünümü “pozitif” olarak koruması öngörüldü. 12 ekonomistin 8’i kredi notunun B3’ten B2’ye yükseleceğini, 4’ü ise notun B3’ten B1’e yükseleceğini düşünüyor. Ekonomistlerin büyük çoğunluğu Türkiye için “pozitif” görünümün korunacağını belirtti.

Moody’s’in 2024 takviminde 19 Temmuz gecesi için Türkiye değerlendirmesi yer alıyor. Fakat kredi derecelendirme kuruşu bazı durumlarda bu tarihe uymayarak takvim dışı hareket edebiliyor.

Moody’s, Türkiye ile ilgili son değerlendirmesini 12 Ocak 2024 tarihinde yapmıştı ve Türkiye’nin görünümünü “durağan”dan “pozitif”e revize etmişti. 12 Ağustos 2022 tarihinde ise kredi notu “B2”den “B3”e düşürülmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.