Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s Bazı ABD Bankalarının Kredi Notunu Düşürdü

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’deki bazı bankaların kredi notunu düşürürken, bunlara yenilerinin eklenebileceğinin sinyalini verdi.
Moody’s Bazı ABD Bankalarının Kredi Notunu Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, günü birkaç küçük ve orta ölçekli ABD bankasının kredi notunu düşürdü ve ülkenin en büyük borç verenlerinden bazılarının notunu düşürebileceğini belirtti. Kurum, sektörün kredi gücünün muhtemelen fonlama riskleri ve zayıf karlılıkla test edileceği konusunda uyarıda bulundu.

Moody’s 10 bankanın notunu bir basamak indirdi ve aralarında Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street ve Truist Financial’ın da bulunduğu altı banka devini kredi notunun olası indirimler için incelendiğini açıkladı.

Moody’s açıklamasında, “Birçok bankanın ikinci çeyrek sonuçları, iç sermaye yaratma yeteneklerini azaltacak karlılık baskıları gösterdi Bu, 2024’ün başlarında hafif bir ABD durgunluğunun ufukta belirdiği ve bazı bankaların ticari gayrimenkul (CRE) portföylerindeki belirli risklerle birlikte varlık kalitesinin düşmeye hazır göründüğü bir dönemde geldi.” ifadelerini kullandı.

Derecelendirme kuruluşu, artan CRE risklerinin, yüksek faiz oranları, uzaktan çalışmanın bir sonucu olarak ofis talebindeki düşüş ve CRE kredisinin kullanılabilirliğindeki azalma nedeniyle önemli bir risk olduğuna dikkat çekti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın bu yılın başlarında çökmesi, ABD bankacılık sektöründe bir güven krizine yol açarak, yetkililerin acil önlemler başlatmasına rağmen birçok bölgesel bankada mevduatların azalmasına neden oldu.

Moody’s, düzenleyici sermaye oranlarına yansıtılmayan büyük gerçekleşmemiş zararları olan bankaların mevcut yüksek oran ortamında güven kaybına karşı savunmasız olduklarını belirtti. Kapsamlı rapor, Federal Rezerv’in on yıllardır en hızlı faiz oranı artış hızı ve borçlanmayı yavaşlatmasının ardından sıkılaşan parasal koşulların ortasında hazırlandı.

Artan oranlar aynı zamanda durgunluk korkularını artırdı ve emlak gibi sektörler üzerinde pandemi sonrası gerçeklere uyum sağlaması için baskı oluşturdu.

Geçen hafta yayınlanan Federal Rezerv anketi verileri, ABD bankalarının ikinci çeyrekte hem işletmelerden hem de tüketicilerden daha sıkı kredi standartları ve zayıf kredi talebi bildirdiklerini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu