Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Analisti Bankacılık Krizine Dikkat Çekti: FED Faizde Durabilir

Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, son banka iflasları nedeniyle FED'in faiz artırmasına şans tanımıyor.
Moody’s Analisti Bankacılık Krizine Dikkat Çekti: FED Faizde Durabilir
HABER GİRİŞ

Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, son banka iflaslarının yarattığı belirsizliğe dikkat çekerek, Federal Rezerv’in gelecek haftaki toplantısında faiz artırmasını beklemediğini söyledi. Yetkili, son birkaç gündeki mali çalkantının, FED’in gelecek hafta toplanacağı para politikası kararlarını kesinlikle etkileyeceğini sözlerine ekledi.

FED’in son birkaç gündür bankacılık sistemini ve piyasaları alt üst eden banka başarısızlıklarına odaklandığını belirtti. Zandi açıklamasında, “Burada bir gemi dolusu belirsizlik var. Sonuç olarak FED temkinli olmak isteyecektir. Sanırım önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda faiz oranlarını yükseltmemeye karar verecekler.” ifadelerini kullandı.

Analistin yorumları, ABD’li düzenleyicilerin Silicon Valley Bank’ı kapatması ve 2008 mali krizinden bu yana ülkedeki en büyük bankacılık başarısızlığında mevduatların kontrolünü ele geçirmesinin ardından geldi.

Zandi, dün açıklanan ABD enflasyon verilerine atıfta bulunarak, fiyatların ekonomi için bir sorun olmaya devam etmesine rağmen ılımlılaştığını ve doğru yönde ilerlediğini söyledi. Analist buna rağmen ABD bankacılık sisteminin oldukça iyi bir noktada olduğuna inanıyor.

Kurumlardaki başarısızlığın teknoloji ve kripto sektörleri açısından alışılmadık bir durum olduğuna dikkat çekti. Bölgesel banka hisseleri ve çok sayıda hanehalkı, haftanın başlarında darbe aldı çünkü yatırımcılar, hükümetin eyleminin ve her iki bankanın da devralınmasının daha geniş sektöre yayılacağından korktu.

GCM Yatırım Banner

Banka hisseleri, bölgesel bankaların derin bir satıştan toparlanmaya çalışmasıyla Salı günü keskin bir şekilde yükseldi. FED’in gelecek haftaki toplantısı 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Beklenti 25 baz puanlık faiz artırım kararı çıkacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.