Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moldova’daki Yeni Trafik Kanunu Sonrası Alkollü Mekana Gitmeye Bile Korkacaksınız!

Moldava'da öyle bir ceza yürürlüğe sokuldu ki, ölülerle muhattap olmak istemiyorsanız bir daha alkol içmemeniz gerekecek!
Moldova’daki Yeni Trafik Kanunu Sonrası Alkollü Mekana Gitmeye Bile Korkacaksınız!
HABER GİRİŞ

Moldova’da trafik kanunlarına eklenen bir madde ile sürücülerin bundan sonra kesinlikle kurallara daha fazla uyacağına eminiz. İnsan hayatı özellikle trafik koşullarında bir ipin ucunda duruyor. Ölümler hatanın kimde olduğuna bakmadan, karşılıklı hayatları yok edebiliyor. Onlarca yıldır yaralanma ve ölümleri en aza indirmek adına farklı kanun maddeleri eklense de caydırıcılık etkisi suçlu kişiye verilen cezadan sonra biriyor.

Hız yaparsanız…TL, alkollü kullanırsanız…TL vb. aslında temelinde caydırıcı olan ancak çok da sonuç alınamayan yaptırımlarla sürücüler hatalardan engellenmeye çalışılıyor. Doğu Avrupa ülkelerinden Moldova Cumhuriyeti dünyaya, trafik kurallarında suçlu olan kişilere verdiği ceza ile imza atacak. Buyurun aşırı caydırıcı olabilecek yeni kanun maddesine bakalım!

Moldova, hatalı sürücülere “morg” cezası verecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şaşırdınız değil mi? İlk duyduğumuzda, morg cezasıyla ne demek istediklerini anlamamıştık. Yeni oluşturulan program en çok içkili şekilde yakalanan sürücüleri ilgilendiriyor. Konuyu açacak olursak; alkollü halde direksiyon başına geçen şoförler, yakalandığı an gözetim altına alınacak.

Geçen sene görüşülen ve uygulamaya alınan ceza şeklinde, ayakta duramayanları büyük bir sürpriz bekleyecek. O kişiler morga götürülerek ölülerin yıkanması istenecek. Sizce de çok caydırıcı değil mi? Sarhoş halde tutuklanan kişi en başta ehliyetini kaybediyor. Bundan sonrasında da lisansını geri almak kolay olmayacak!

Ehliyeti geri hak kazanmak için mahkumlar, hastanelerde trafik kazası hastalarının tedavisinde de yardımcı olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bakım gereken hastalara günde 12 saat şartıyla 3 ay boyunca buna devam edilecek. Aynı zamanda kazada bir kişi ölmüşse de onun yıkama ve morg işlemlerinde de alkolden ceza alan mahkum yardımcı olacak. Uygulamanın Chisinau kentinde başladığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Alkol etkisi altında tutuklanan 6 kişinin hastanede cesetleri otopsi için yıkadığı, hazırladığı ve karoser çekmecesine yerleştirdiği söylendi. Ayrıca söz konusu kişiler otopsi sırasında orada bulunacak ve ölülerden dışkı akımı olursa onları temizleyecek. İçlerinden bir kişi morg uygulamasının hemen ardından pes ederek programdan çıkmış. Kişi o morga bir daha girmem derse muhtemelen ehliyetini geri alamayacak.

Ölü yıkamak, para yatırmaktan daha meşaketli olduğundan, kesilecek para cezasını şimdi söylüyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Moldova Cumhuriyeti sizi ölülerle baş başa bırakmadan önce, 225 dolar para cezasını da ödemenizi istiyor. Yani ehliyetinizi sadece 12 saatlik 3 ay sürecek program sonunda alamıyorsunuz. Rakam size ufak gelebilir ancak o ülkedeki asgari ücret 340 dolar. Neredeyse 1.5 aylık bir aylık kazanca denk geliyor.

Sonuçları mı merak ediyorsunuz? Bazı mahkumlar o dakikadan itibaren kesinlikle alkol almayacağını çünkü o morga bir daha girmek istemediklerini söylemişler. Yazdığımız ülkelerin trafik kuralları içeriğimizde bunun kadar etkili olabilecek bir ceza türüne rastlamadık. Ülkemizde de kesinlikle böyle bir ceza uygulamasının yürürlüğü alınması gerekir. Hatta tüm dünyada. Sizler morg cezasını nasıl buldunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın