Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Türkiye’nin Büyüme Tahminini Revize Etti

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye ekonomisine ilişkin 2023 ve 2024 yılı büyüme beklentisini yukarı yönlü revize etti. Raporun detayları haberde;
Moody’s Türkiye’nin Büyüme Tahminini Revize Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moody’s tarafından Şubat 2023’ün Küresel Makro Görünüm raporu açıklandı. Küresel derecelendirme kuruluşu Moody’s, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı birçok G20 ekonomisinin 2023 ve 2024 yılı büyüme tahminlerini revize etti.

Türkiye için büyüme tahminlerinde, Kahramanmaraş merkezli ve 6 Şubat tarihli depremler sebebiyle bölgedeki büyük tahribat sonrasında yeniden yapılanma faaliyetlerinin de hesaba katıldığı belirtildi.

Moody’s, Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini yüzde 2’den yüzde 2,3’e çıkarırken 2024 yılına ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 3’ten yüzde 4’e yükseltti.

2023 Yılında Küresel Büyüme Yavaşlamaya Devam Edecek

Açıklanan raporda ülkelerin ekonomilerindeki sıkı para politikalarının, ekonomik aktivite ve istihdam üzerinde yaratacağı etki ile 2023 yılında küresel büyümenin yavaşlamaya devam edeceği öne sürüldü.

G20 ülkelerinin küresel ekonomik büyümesinin, 2022 yılındaki yüzde 2,7’lik seviyesinden 2023’te 2’ye düşeceği tahmin edildi. 2024 yılında ise büyümenin yüzde 2,4’e yükseleceği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Gelişmiş ekonomilerdeki enflasyonun 2023 ve 2024’ün büyük bölümünde merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde kalması öngörüldü. Enflasyonun gelişmekte olan ülkelerde ise farklılık gösterdiği aktarıldı.

Merkez Bankalarının Sıkı Para Politikaları Sürecek

Merkez bankalarının faiz oranlarını, piyasaların beklediğinden daha uzun süre kısıtlı tutacağına dikkat çekildi. Bankaların para politikalarındaki sıkılaşmanın sonunun yaklaştığına dair algılara rağmen, ne kadar ve ne süre daha kısıtlayıcı faiz oranlarının devam edeceğinin bilinmediğinin altı çizildi.

ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan için 2023 yılındaki büyüme tahminlerinin yükseltildiği kaydedildi.

Bahsi geçen ülkelerdeki yükselen büyüme tahminlerine karşı Arjantin, Güney Afrika ve Güney Kore’de ise büyüme beklentileri düştü.

Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan Ekonomileri 2024 Yılında Büyüyecek

2024 yılı içinse Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi. Ancak Fransa, İtalya ve Güney Afrika için tahminlerin düşürüldüğü görüldü.

ABD için bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 0,4’ten yüzde 0,9’a çıkarılırken Çin’de bu oran yüzde 4 seviyesinden yüzde 5’e yükseltildi.

Dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim-Aralık çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme rakamlarına göre 2022’nin dördüncü çeyreğinde büyüme yüzde 3,5 olmuştu. Böylece yüzde 3 oranında olan piyasa beklentilerini yarım puan aşmıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın