Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mobilya Sektörü İnsan Kaynağına İhtiyaç Duyuyor

Mobilya ve orman ürünleri sektör temsilcisi ihracat hedeflerini açıklarken, kendilerini en zorlayan konunun insan kaynağı olduğunu ifade etti.
Mobilya Sektörü İnsan Kaynağına İhtiyaç Duyuyor
HABER GİRİŞ

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Özkan, İstanbul İhracatçı Birlikleri’nde (İİB) yaptığı açıklamada sektöre dair gelişmelerden ve hedeflerden bahsetti. 5 yıl içerisinde 20 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacaklarını ve bu hedefin kendileri için çok zor olmayacağını söyledi.

Hatta yeterli insan kaynağı ve gelişme olursa bu rakamın 30 milyar doları bile aşabileceğini ifade etti.

Birlik olarak ABD pazarına odaklandıklarını söyleyen Özkan, 5 yıl içerisinde buraya yapılan ihracatı ise 1 milyar dolar seviyesine çıkaracaklarını belirtti.

Sektörün 2018 yılında 5 milyar dolar ihracatı, 2022 yılında 8,4 milyar dolara çıktı. Bu yıl için 10 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu ancak hem yaşanan deprem hem de küresel ekonomideki zayıflık nedeniyle bu rakamın revize edilmek zorunda kaldığını ifade etti.

2023 İhracatı Geçen Yıldan Fazla Olacak

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu yıl yapılacak olan ihracatın, 2022 yılındaki 8,4 milyar dolar rakamının üzerine olmasını beklediklerini kaydetti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Dünya konjonktürünün değiştiğini, bu nedenle artık daha farklı stratejiler uygulanması gerektiğini dile getiren Özkan, dünyanın her tarafını dolaştıklarını özellikle de ABD’ye çok önem verdiklerini söyledi.

ABD pazarına mobilya satmanın, dünyanın geri kalanına daha fazla mobilya satabilecekleri anlamına geldiğini, bu nedenle de bu pazara yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

İhracatta her yıl yüzde 10 artış olsa, 2028 yılında 20 milyar dolar yapılacağını bu nedenle bunun bir hayal olmadığını belirtti.

İnsan kaynağı olmadan üretimi artırmanın çok zor olduğunu söyleyerek, “Devasa fabrikalarımız da olsa, uluslararası normlarda fuar merkezimiz de olsa üretebilmek insan kaynağına dayalıdır. İnsan kaynağı ise meslek liselerinden çıkıyor. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bizleri en çok zorlayacak konu bu.” dedi.

(Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.