Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MKK Genel Müdürü: Yatırımcı Sayısındaki Gerileme Normal

MKK Genel Müdürü Ekrem Arıkan, halka arzlara ve yatırımcı sayısına yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Yatırımcı ilgisini tabana yayacaklarını söyledi.
MKK Genel Müdürü: Yatırımcı Sayısındaki Gerileme Normal
HABER GİRİŞ

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ekrem Arıkan, Borsa İstanbul’daki gelişmelere ve gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Eskiden borsadaki işlemlerin çoğunlukla sadece endeksten takip edilirken artık MKK tarafından güncel verilerin de izlendiğini belirtti.

Söz konusu verilerle piyasa aktörlerine olduğu gibi yatırımcılara da finansal okuryazarlık düzeylerini geliştirme konusunda destek olmaya çalıştıklarını söyledi. 2023 yılında yaşanan ekonomik gelişmelerle finansal piyasalarda daralma olduğunu ifade eden Arıkan, bunların üzerine yaşanan deprem felaketi ve Filistin’deki insanlık dramını hatırlattı. Sermaye piyasalarının küresel ve yerel boyuttaki ekonomik, sosyal belirsizliklere rağmen güçlenerek gelişimini sürdürdüğünü vurguladı.

“Yatırımcı İlgisini Tabana Yayacağız”

Arıkan, 2023’te yatırımcı sayısı ve endeks değerinde rekorlar yaşandığını anımsattı ve 2 tanesi 2022 Aralık sonunda, 54 tanesi 2023 içinde Sermaye Piyasası Kurulu’ndan halka arz onayı alan 56 şirketin 2023’te borsada işlem görmeye başladığını dile getirdi. Böylece 2023’ün ülke tarihinde en çok şirketin borsada işlem görmeye başladığı yıl olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti.

Halka arzlardan 2023’te 79,79 milyar liralık fon sağlandığını, bu halka arzlara 124 milyon yatırımcının katıldığını belirtti.

“Yatırımcı Sayısındaki Gerileme Normal”

2024 Ocak ayı itibarıyla yatırımcı sayısının 7,5 milyon seviyelerine gerilediğini aktaran Arıkan, halka arzların etkisiyle artışın ardından kaydedilen gerilemenin bu hızlı artış sonrası normal olduğunu ifade etti.

Şimdi Kayıt Olun

Yeni yatırımcıların 21-40 yaş aralığında yoğunlaştığının dikkat çektiğini paylaştı. Yatırımcıların büyük kısmının portföy kısmının küçük olduğunun dile getirildiğini, fakat bunun gayet normal bir durum olduğunu dile getirdi. Genç ya da yeni yatırımcı olan kitlelerin yüksek tutarlarda yatırım yapmasının zaten beklenmediğini ve bunun pek de uygun olmayacağını söyledi.

MKK Genel Müdürü, 2024’te Avrasya Merkezi Saklama Kuruluşları Birliğinin (AECSD) Genel Kurulunun İstanbul’da yapılacağını, üye ülkelerin katılımıyla program düzenleneceğini açıkladı. Bu programda 14 ülke ve diğer yabancı birlik temsilcilerini Türkiye’de ağırlayacaklarını paylaştı.

2024’te finansal okuryazarlığı artırma ve yatırım kültürünü yaymaya yönelik çalışmalara devam edeceklerini, yakın zamanda Risk Eğilim Endeksi (REKS) isimli yeni bir endeks yayınlamaya başladıklarını belirtti. Bununla risk iştahının artıp azaldığının rahatlıkla takip edilebileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın