Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MKK Borsadaki Yatırımcı Portföyünde Kadınları İşaret Etti

Merkezi Kayıt Kuruluşu, halka arzların yeni yatırımcılar için cazibe oluşturduğunu ve arz günlerinde yatırımcı sayısının arttığını açıkladı. İşte detaylar;
MKK Borsadaki Yatırımcı Portföyünde Kadınları İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Dr. Ekrem Arıkan, Borsa İstanbul’da yerli yatırımcı talebinin son 6 ayda yükseldiğini ve 2022’de rekorların sürekli kırılıp tazelendiğini açıkladı. Arıkan, yılbaşından beri borsa ile tanışan 1 milyon 200 bin yatırımcının olduğunu bildirdi.

Ortalama portföy büyüklüğününse 100 bin lira civarında olduğunu aktaran Arıkan, bugünse hisse senedi piyasasına yatırım yapan 3 milyon 580 bin yatırımcının olduğunu kaydetti. Ayrıca 1 milyon 207 bin yatırımcının 179 bininin Aralık’ta borsaya giriş yaptığın ekledi.

Borsadaki Genç Yatırımcı Kitlesi Artıyor

Arıkan, yeni yatırımcı ilgisinin risk iştahı artan yatırımcılar ve ilk defa yatırım hesabı açarak hisse senedi alımına başlayan yatırımcılar olarak ikiye ayırdıklarını belirtti.

Bu iki gruba ayrı ayrı bakıldığındaysa 755 bin yatırımcının risk iştahının arttığını fon ve tahvil gibi yatırımların yanında doğrudan hisse senedi almaya başladığını vurguladı. Bu sene içinde 451 bin kişininse yatırım hesabı açarak hisse senedi aldığını bildirdi.

Yeni gelen yatırımcı kitlesinde 20 ile 29 yaş aralığında bulunan 242 bin yatırımcının olduğuna dikkat çekti. Gençlerin manipülatif piyasalardansa halka arzlarla zenginleşen Borsa İstanbul’daki işlemlere yöneldiğini de iletti.

GCM Yatırım Banner

Bir Hisse Senedi Almak Şirkete Ortak Olmak Demek

Halka açık şirketlerin sayısı ile bunlara ortak olan yatırımcının sayısı gittikçe arttığına işaret ederek, bir hisse senedi almanın şirkete ortak olmak olduğunun altını çizdi.

Arıkan, “Her zaman söylüyoruz; borsada oynanmaz, borsada bir şirkete ortak olunur, yatırım yapılır. Bu sayıların da bu şekilde artarak ilerlemesi bize bu anlamda çok büyük memnuniyet veriyor.” diyerek görüş bildirdi.

Kadın Yatırımcıların Yatırımları Daha Sağlıklı

Borsaya kadın yatırımcıların da ilgisinin arttığını öne süren Arıkan, sermaye piyasalarında hesap açarak hisse senedi alan yatırımcı oranlarına bakıldığında yüzde 35’inin kadın olduğunu söyledi.

Kadın yatırımcıların borsadaki davranışlarının henüz analiz edilmediğini ancak ileriki süreçte bu konuda da çalışılacağının bilgisini verdi. Genel olarak bakıldığındaysa erkelerin risk iştahının kadınlara oranla daha yüksek olduğunu, kadınların yatırım tarzlarını daha sağlıklı bulduklarını belirtti.

Sağlıklı Borsa Yatırımları Daha Mütevazı Büyüklükte Olmalı

Arıkan konuya ilişkin olarak önerilerde de bulundu. Yeni yatırımcının gözü kara bir şekilde evini satarak veya kredi kullanarak borsada yatırım yapmasının sağlıksız olduğunu savundu.

Geçmişte yaşanmış kötü tecrübeler olduğunu anımsatan Arıkan, sağlıklı borsa yatırımlarının daha mütevazı büyüklükteki finansal yatırımlarla yapılması gerektiğine değindi.

Halka Arzlar Yeni Yatırımcılar için Cazibe Oluşturuyor

Halka arzların yeni yatırımcılar için cazibe oluşturduğunu ifade eden Arıkan, büyük ölçekli halka arzın olduğu bir günde yatırımcı sayısının önemli oranda artabildiğini paylaştı.

MKK’nin resmi internet sitesinde söz konusu verilerin günlük olarak yayımlandığını ve yatırımcıların gelişmeleri buradaki platformlardan takip edebileceklerini bilgisini verdi. Bu platformların finansal okuryazarlığının artırmasına önemli katkıda bulunacağını söyledi.

Daha önce kağıt üzerine basılarak kayıt edilen hisse senetleri başta olmak üzere birçok varlığın artık MKK tarafından kayıt alındığını bildiren Arıkan, 2005’ten bu yana Türkiye’de organize işletilen tüm piyasalara kaydi saklama hizmeti verecek potansiyellerinin bulunduğunu belirtti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.