Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mısır, Gazze’den Gelen Göçleri Engellemek İstiyor

Mısır yönetimi, günlerdir İsrail kuşatması altında bulunan Gazze'den Filistinlilerin olası göçünü önlemek adına harekete geçti. Detaylar haberin devamında;
Mısır, Gazze’den Gelen Göçleri Engellemek İstiyor
HABER GİRİŞ

Gazze resmi kaynakları ve Mısırlı güvenlik kaynakları, İsrail bombardımanının Salı günü Filistin yerleşim bölgesinden ana çıkış noktasında geçişleri durdurması nedeniyle Mısır’ın, Gazze Şeridi’nden Sina Yarımadası’na kitlesel bir göçü önlemek için harekete geçtiğini bildirdi.

Mısırlı iki güvenlik kaynağı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının Mısır’da alarma yol açtığını ve İsrail’in sivilleri güneybatıya Sina’ya doğru kaçmaya teşvik etmek yerine Gazze’den güvenli geçiş sağlamaya çağırdığını ifade etti.

Sisi: Gazze’deki Tırmanış Son Derece Tehlikeli

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, yaptığı açıklamada Gazze’deki tırmanışın “son derece tehlikeli” olduğunu ve Mısır’ın bölgesel ve uluslararası ortaklarla birlikte şiddete müzakere yoluyla bir çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

Sisi, devlet haber ajansı MENA tarafından aktarılan yorumunda, Filistinlilerin Sina’ya itilmesi riskine açık bir gönderme yaparak Mısır’ın, sorunun başkalarının pahasına çözülmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Güvenlik kaynakları, Mısır askeri uçaklarının gece boyunca yakınlarda uçuşlar gerçekleştirmesinin ardından Rafah sınır kapısının Çarşamba sabahı da kapalı kaldığını söyledi. Sina İnsan Hakları Vakfı’ndan Ahmed Salem, ordunun sınıra yakın yeni mevziler aldığını ve bölgeyi izlemek için devriye gezdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rafah, Gazze’de yaşayan 2,3 milyon kişi için Sina’ya geçişin mümkün olduğu tek nokta konumunda bulunuyor. Yoğun nüfuslu şeridin geri kalanı denizle ve Gazze’yi tamamen kuşattığını ilan eden ve bir kara saldırısı başlatabilecek olan İsrail’le çevrili bulunuyor.


İnsanların ve malların Gazze’ye girişi ve çıkışı Mısır ve İsrail tarafından uygulanan abluka altında sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

Salı günü İsrail ordusu, sözcülerinden birinin Gazze’deki hava saldırılarından kaçan Filistinlilerin Mısır’a gitmeleri yönündeki tavsiyesini revize etti.

İsrail, Hamas’ın Cumartesi günü İsrail’e ölümcül bir saldırı başlatmasından bu yana Gazze’yi Filistinlilerle 75 yıllık çatışma tarihinin en şiddetli saldırılarıyla vuruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.