Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Gazze Nüfusunun Onda Biri Savaştan Kaçtı

Birleşmiş Milletler insani yardım ofisi, Gazze’deki savaşın başlamasından bu yana 200 bin kişinin kaçtığını bildirdi. Detaylar şöyle...
BM: Gazze Nüfusunun Onda Biri Savaştan Kaçtı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler insani yardım ofisi (OCHA), yaklaşık 200.000 kişinin, çatışmaların başlamasından bu yana Gazze’deki evlerinden kaçtığını ve şehirdeki su ve elektrik kesintileriyle karşı karşıya olduklarını Söz konusu sayı nüfusun yaklaşık onda birine karşılık geliyor.

OCHA sözcüsü Jens Laerke, Cenevre’de düzenlenen bir brifingde, çatışmalar devam ettikçe daha fazla yerinden edilmenin beklendiğini söyleyerek, “Gazze Şeridi’nde yerinden edilme dramatik bir şekilde arttı ve Cumartesi gününden bu yana 187.500’den fazla kişiye ulaştı. Çoğu okullara sığınıyor.” açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü, hafta sonundan bu yana Gazze Şeridi’ndeki sağlık tesislerine 13 saldırı bildirildiğini ve burada depolanan tıbbi malzemelerin tükendiğini söyledi.

İsrail, tarihindeki en ölümcül saldırıyı gerçekleştiren silahlı kişilerin kasabaları kasıp kavurması ve sokakları cesetlerle dolu bırakmasından bu yana intikam sözü verdi. Yüzbinlerce yedek askeri göreve çağırdı ve 2,3 milyon insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ni tam bir kuşatma altına aldı.

İsrail medyası, Hamas saldırılarında ölenlerin sayısının 900 kişiye çıktığını, çoğunlukla sivillerin evlerinde, sokaklarda veya bir dans partisinde vurularak öldürüldüğünü bildirdi. Birleşmiş Milletler, 180.000 Gazzelinin evsiz kaldığını, birçoğunun sokaklarda veya okullarda toplandığını belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Batılı ülkeler İsrail’e açık desteğini gösterirken, Arap şehirlerinde Filistinlilere destek veren sokak gösterileri görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın