Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonlar Asgari Ücrete Kilitlendi! İş Dünyasından Refah Payı Mesajı

Milyonların gözü yakın bir zamanda belirlenecek asgari ücretteyken, iş dünyasından refah payı mesajı geldi. Detaylar haberde...
Milyonlar Asgari Ücrete Kilitlendi! İş Dünyasından Refah Payı Mesajı
HABER GİRİŞ

Milyonlar 2024 yılı için belirlenecek asgari ücrete kilitlenmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğann asgari ücret için “Bir kez verilecek ve bu iş biter” vurgusunu yapmıştı. Ayrıca ücretin belirleyici verilerinden biri olan enflasyon ise dün açıklandı. Bunun yanında asgari ücrete yönelik görüşmeler 11 Aralık’ta başlayacak. Son gelişmeler bu şekildeyken iş dünyası temsilcilerinden değerlendirme geldi.

Dünya Gazetesi’ne değerlendirmede bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, asgari ücret politikasına yönelik temel şiarlarının bütün vatandaşların onurlu bir hayat sürebileceği bir seviyeye gelmesi olduğunu aktardı.

“Ücret Belirlenirken GSYH Dikkate Alınmalı”

Asmalı, 2024 yılında geçerli olacak ücretin fiyat artışlarının altında ezdirmeyecek bir oranda belirlenmesi gerektiğini söyledi. Özellikle enflasyonist ortamda asgari ücretin belirlenmesinde beklentilerin farklılaştığını asgari ücretin tespitinde kalıcı bir formülün bulunmasının gerektiğini aktardı.

Asgari ücret oranı belirlenirken enflasyon oranının yanında gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH),  dikkate alınması gerektiğini belirtti. Böylece milli gelir artışından pay alınacağını ve reel sektörün daha sağlıklı fiyatlandırma yapmasına olanak tanınacağını bildirdi.

“Refah Payı Verilmeli”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise asgari ücretli çalışanların enflasyon karşı korunması gerektiği ve bu kapsamda refah payının da verilmesi gerektiğini bildirdi.
Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmede bulunan Aydın, olumlu seyirde bir gidişat olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Aydın, asgari ücretteki artışı bazı kesimlerin fırsat olarak gördüğünü bundan dolayı fiyat artışlarında hız yaşandığını kaydetti. Vatandaşın alım gücündeki kaybının aynı zamanda bu kişilerin kendi kaybı olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.