Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milli Savunma Bakanı Akar Açıkladı: Tahıl Krizi Çözülüyor

Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı olarak tahılda tedarik sıkıntısı yaşanması birçok ülke için sorun olurken, Millî Savunma Bakanlığı krizin çözümü için kırmızı hat kurdu.
Milli Savunma Bakanı Akar Açıkladı: Tahıl Krizi Çözülüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısına katılmak için Brüksel’e gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası alanda Türkiye’nin önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

NATO Karargahı’nda NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, TMR Başkanı Korgeneral İsmail Üner tarafından karşılanan Akar, farklı faktörler nedeniyle hassas bir dönemden geçildiğini dile getirdi.

Hem Türkiye’nin savunma ve güvenliği hem de ittifakın faaliyetleri kapsamında çalışmaların daha büyük hassasiyetle devam etmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Akar, NATO Karargahı’nda Ukrayna’nın Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile de görüşme yaptı.

Tahıl Krizinin Çözümü için Kırmızı Hat Kuruldu

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle baş gösteren tahıl krizinde önemli bir adım atıldı. Milli Savunma Bakanı Akar Rus ve Ukraynalı mevkidaşları ile yaptığı görüşmeler sonucunda, insani durumun daha da kötüleşmeden, ateşkes sağlanması gerektiğini söyledi.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesi bu görüşmelerin en önemli konularından biri oldu.

GCM Yatırım Banner

“Tahıl krizinin çözümü için kırmızı hat kuruldu” diyen Akar, tahıl krizi hakkında yaptığı açıklamada, teknik çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bunların Ukrayna limanlarındaki mayınların temizlenmesi, limandan çıktıktan sonra toplanma bölgesine gidinceye kadar Rusya’ya eşlik edilmesi ve sonrasında tercihen Türk unsurları tarafından ticari gemilerin emniyetli seyirlerinin sağlanması gibi çalışmalar olduğunu açıkladı.

Bir an önce işi sonlandırmak istediklerini söyleyen Akar, her iki tarafla da yoğun görüşmeler yaptıklarını, aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov limanlarda bekleyen tahıl yüklü gemilerin küresel piyasaya ihracının sağlanması konusunda görüşme yapmıştı.

Savaşta garantör ülke olarak devreye giren Türkiye, gıda krizinin daha kötü noktalara ulaşmaması için de diplomasi trafiğini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.