Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milli İstihbarat Akademisi için Teklif Meclis’e Sunuldu

MİT bünyesinde Milli İstihbarat Akademisi adıyla yükseköğretim kurumunun kurulmasına dair teklif Meclis'e sunuldu. Detaylar haberin içerisinde;
Milli İstihbarat Akademisi için Teklif Meclis’e Sunuldu
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinin imzasını taşıyan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Başkanlığına sunuldu. Sunulan teklife göre Yükseköğretim Kalite Kurulu’nda da uzman ve uzman yardımcısı istihdam edilebilecek.

Sunulan düzenleme ile yükseköğretim kurumlarındaki disiplin cezaları ve disiplin cezalarını gerektiren suçlar ayrıntılı bir şekilde tekrardan belirlenecek. Disipline konu olay sonrasında hemen disiplin soruşturmasına başlanılacak ve en geç 30 gün içerisinde sonuçlanacak.

Soruşturmanın söz konusu süre içinde tamamlanamadığı durumda ise soruşturmacı gerekçeli olarak ek süre talep edebilecek.

50/d’li Araştırma Görevlileri 33/a Kapsamına Alınacak

Vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci gelirlerinin yüzde ikisini her yıl kendi adına açılan hesaba yatırma yükümlülüğünü banka teminat mektubu ile yerine getireceği kaydedildi.

Sunulacak olan teklifte yükseköğretim kurumlarında çalışan 50/d’li araştırma görevlilerinin 33/a kapsamına alınmasına ilişkin de düzenlemenin yer aldığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

50/d'li Araştırma Görevlileri 33/a Kapsamına Alınacak

Ayrıca sunulacak olan teklifte bazı üniversitelerin isimlerinin de değiştirileceği söylendi. İsimleri değiştirilecek üniversiteler şu şekilde bildirildi;

“Teklif ile Beykent Üniversitesinin adı “İstanbul Beykent Üniversitesi” olarak değiştirilecek. Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin adı “Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı Üniversitesi” olarak değiştirilecek. Antalya AKEV Üniversitesinin ise “Antalya Belek Üniversitesi”

MİT Tarafından Hazırlanıp Cumhurbaşkanı Tarafından Onaylanacak

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) bünyesinde Milli İstihbarat Akademisi adıyla istihbarat ve milli güvenlik ile ilgili alanlarda lisansüstü eğitim-öğretim kurumunun kurulacağı açıklandı. Kurulacak olan yükseköğretim kurumunda bilimsel araştırma ve yayın yapılacağı söylendi.

Milli İstihbarat Akademisi’nin akademik ve idari teşkilatlanmasındaki çalışma usul ve esasları ile diğer hususlarının MİT tarafından hazırlanıp Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yönetmelikle belirlenecek.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.