Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Migros ve Aksa Elektrik’ten Dev İşbirliği!

Migros, Malatya ilinde yaklaşık 16 MWp kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kurulması için Aksa Elektrik ile işbirliğine gitti.
Migros ve Aksa Elektrik’ten Dev İşbirliği!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Migros ve Aksa Elektrik Grubu markalarından biri olan Aksa Solar 16 MWp gücünde arazi tipi güneş enerjisi santrali (GES) projesi için işbirliği yaptı. Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinden biri olan Migros, sürdürülebilirlik stratejisini tüm faaliyetlerinin odağına almaya devam ediyor.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Türkiye’nin ilk 25 firması arasında yer alan şirket, Aksa Elektrik ile hayata geçireceği projenin ardından, 2024 başı itibarıyla 300’ü aşkın mağazasının elektrik ihtiyacını tamamen temiz enerjiyle karşılayacak hale gelecek.

Aksa Solar ile Migros arasında yapılan anlaşma kapsamında, iki şirket Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) İş Modeli ile yaklaşık 16 MWp kurulu güce sahip GES kuracak.

Yıllık Ortalama 2 Milyon kWh Üretim Hedefleniyor

Malatya’da 170 bin metrekare alanda 29 bin adet güneş panelinden oluşacak santralde yıllık ortalama 27 milyon kWh üretim yapılması planlanıyor. Söz konusu GES’in 6 ayda kurulması öngörülüyor.

Projenin yatırım desteği olmak üzere tüm izin, tasarım, kurulum, işletme ve bakım süreçleri Aksa Solar tarafından üstlenilecek. Kurulacak santral ile yıllık yarım milyon ağacın atmosferden çektiği karbona denk yaklaşık 12 bin ton karbon emisyonunun engellenebileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Migros, yenilenebilir enerji kullanımının yanında enerji maliyetlerinde de tasarruf sağlayarak, giderlerini azaltmış olacak.

Migros İcra Kurulu Üyesi Şevki Tuncer, “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ilk 25 firma arasındayız. Yenilenebilir enerji yatırımlarımızla karbon net sıfır hedefine emin adımlarla ilerken enerji maliyetlerimizi de azaltıyoruz.” dedi.

Migros İyi Gelecek Planı doğrultusunda, sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda hedef çıtasını daha da yükselttiklerini, Aksa Solar ile gerçekleştirilen GES projesinin sadece çevre dostu olmakla kalmayıp, karbon ayak izini de azaltacağını sözlerine ekledi.

Migros, bu sabah yaptığı Kamuyu Aydınlatma Platformu açıklamasında da “Şirketimizin uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacak yenilenebilir enerji projeleri kapsamında, Malatya ilinde yaklaşık 16 MWp kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali kurulması için iş birliğine gidilmiştir.” bilgisine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın